Hikâyeleme kahramanları ve mekanları okul koridorlarında hanay buluyor

Sakarya Cemil Meriç Içtimai Ulum Lisesi öğrencileri, anlatı kahramanlarını, kitaplarda betimleme edilen kıyafetlerle mekanları canlandırdıkları okul koridorlarına taşıyor.

Romanların daha iyi anlaşılması ve okuma kültürünün yaygınlaştırılması üzere, 21 Ara Dünya Hikâyeleme Kahramanları Günü nedeniyle bu sene 5’incisi düzenlenen “Tahkiye Kahramanları Festivali”nde karakterler maltalık buluyor.

“Çalıkuşu”, “Madam Bovary”, “Kürk Mantolu Madonna”, “Alice Harikalar Diyarında”, “Sherlock Holmes” üzere evcil ve ecnebi bir nice kitapta güzeşte mekanlar ve karakterler, öğrencilerin özverili çalışmalarıyla 1 hafta süresince okulda sergileniyor.

Okulda planlı musahabe ve panellere katılan, yazarlarla ayrımsız araya mevrut öğrenciler, mini dinleti verip kılık sergisi birlikte açıyor.

“Sanatla çöz içe gelmek gelişimimiz amacıyla çokça olumlu”

12. dershane öğrencisi Ahmet Yusuf Cengiz, AA muhabirine, okulda gelenekselleşen curcuna yardımıyla çok iyice hatıraların biriktiğini dile getirdi.

Cengiz, etkinliği lise çağlarındaki akranları amacıyla mukteza bulduğuna değinerek, “Günce rutinin az buçuk dışına çıkıp, sanatla edebiyatla tiyatroyla bağırsak içe olmanın küçük gelişimimiz üzere çokça olumlu olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Festivalin ülkedeki sair okullarda yapılmasının öğrencilere fayda sağlayacağını belirten Cengiz, “Etki bilinci oluşuyor çünkü burada gördüğünüz bilcümle dekorlar ve kostümler öğrencilerin emeğiyle ortaya çıkıyor. Yük bilinci, planlama, kriz yönetimi gibi aşamaları öğreniyoruz. Anlatı okuyoruz, ati yazarların kitaplarını okuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Okulca birbirimize kaynaşabiliyoruz”

9. dershane öğrencisi Zümra Gürsoy üstelik ikinci öğün meydan aldığı etkinlikte Reşat Nuri Güntekin’in “Çalıkuşu” romanındaki kahramanını canlandırdığını anlattı.

Gürsoy, festival kapsamında güzel ve birinci sınıf zaman nakil fırsatı bulduklarını aktararak, “Tezkere okumayı teşvik ediyoruz. Haricen okulumuza gelen öğrenciler kitaplardaki karakterleri öğreniyor. Bu sayede sair arkadaşlarımızı birlikte kitap okumaya isteklendirme edebiliyoruz. Bir hafta sürdüğü üzere okulca birbirimize kaynaşabiliyoruz.” ifadesini kullandı.

9. derslik öğrencisi Berra Bati ise biraz hafta süresince kostüm ve dekor hazırlıkları yaptıklarını dile getirerek, bu sayede insanların kahramanlar için daha aşkın hikmet sahibi olduğunu kaydetti.

Share: