Hisarcıklıoğlu: “Dünyanın genişlik ciddi sektörü tarım ve hayvancılık”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Dünyanın sunma ciddi sektörü, yer çok kazandıracak sektörü hangisidir, derseniz, ekincilik ve hayvancılık. Yıllardır biz bunu rapor ediyorduk, hangi ant pandemi daha çok, Rusya-Ukrayna savaşı bundan sonra, bütün acun kullanılmamış anladı” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kırklareli’nde bir mızıka ziyaretler ve açılışlar yaptı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kırklareli Valisi Birol Ekici’yi konuşma ettikten sonra Tecim Borsası Itici Çekicilik Deposu açılışına katıldı. TOBB kendisine ülkenin zirai piyasaların gelişmesi amacıyla bile mefret adımlar attıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Ekincilik ürünlerinin emin ayrımsız şekilde depolanabilmesi için TMO-TOBB LİDAŞ’ı hayata geçirdik. Sonunda ülkemizde geçmiş adımı atarak, özel sektörün lisanslı antrepo yatırımlarının artmasına önderlik ettik. Babaeski’dahi 60 bin tonluk aynı depo yatırımı yaptık. Lisanslı antrepo sayesinde düzenlilik depolamanın yanı sıra üreticilerin finansmana erişimini kolaylaştırdık, sanayicinin dahi hammaddeye içi geniş ulaşmasını sağladık. Lisanslı deponun temelini oluşturan sistemin üzerine, TÜRİB – Iz İhtisas Borsası’nı kurduk. Böylece zirai ürünlerde, mal borsasını başlattık. Çıktı ürettiğimiz ürünlerin fiyatlarının, elan dosdoğru şekilde belirlenmesini sağlıyoruz. Şurası bütün akılda tutalım ki, ekincilik ve hayvancılık önemini asla kaybetmeyecek sektörlerdir. Daim Olmak amacıyla tüketmek zorundayız, bunu karşılayacak de ekincilik ve hayvancılık sektörü. Bakın dünya nüfusu 8 bilyon oldu, dünyada mutedil dershane seçkin dönem bundan sonra büyüyor. Büyüdükçe üstelik bundan sonra tüketiyor. Öte yandan pandemi döneminde kendine yetebilen benzeri mevki olmanın önemini gördük. İşte bu yüzden burada sizlerin yaptığı aksiyon ciddi önemdedir. Tarımı ve hayvancılığı asla boşlama edemeyiz. Mavera yandan sonuç dönemde maliyetlerimiz de âdeta arttı. Bu konularda tedbirlerin alınması üzere, ilişkin bakanlarımızla görüşüyoruz. Elbirliğiyle, inşallah, bu düzensiz ayrımsız süreci da aşacağız” diyerek konuştu.

Son zamanlarda kamu bankalarının rahatlamaya başladığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Üç gündür gördüğümüz benzeri madde var, kamu bankalarında ayrımsız deşarj başladığı, hep Türkiye’da bana dönüşler başladı. ‘Kamu bankalarının Haziran 25’ten sonra yüreklilik kullanımında çıkarttığı güçlük çıktı normalleşmeye geldi başkanım’ diyorlar. Sair taraftan şimdi hususi bankalarla dahi ilgilendiren sorunlarımız var. Onların faiz limitlerinin yüksekliği ile ilişik büyük aynı rahatsızlığımız var. İnşallah ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından antipatik hava deposu açılışı yapıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu daha sonra Kırklareli Tecim ve Uran Odası Facebook İstasyonu açılışı ile eskimemiş hizmet binası temel atma töreni, Babaeski ilçesinde istişarelerde bulundu. Antrparantez Hisarcıklıoğlu, Lüleburgaz Tecim ve Uran Odası’nın eskimemiş hizmet binası ile arabuluculuk harmoni merkezinin açılışına katıldı. – KIRKLARELİShare: