Hür Özel’den Nazır Bozdağ’a: “Bilge Hüseyin Zengin’in Kendisine Telkinde Bulunulduğuna Yönelik İfadeleri Hakkında Hsk Harekete Geçti mi Bu İddialar…

CHP Grup Başkanvekili Müstakil Hususi, İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davaya bakan hakime telkinde bulunulduğu ve ardından Samsun’a atandığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Özel, Hak Bakanı Bekir Bozdağ’a, “İstanbul Rum Adliyesi 7. Temel Ukubet Mahkemesi Hakimi Hüseyin Varlıklı’in hangi esbabımucibe ile Samsun’a ataması yapılmıştır? Ensesi Kalın’in kendisine telkinde bulunulduğuna yönelik millî basına yansıyan ifadeleri için Hakimler ve Savcılar Müesses harekete esbak midir? Bu iddialar incelenecek midir” diye sordu.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Ekrem İmamoğlu hakkında tahrip edilen 31 Mart seçiminin peşi sıra açılan davaya vekil İstanbul Küçük Asya Adliyesi 7. Asliye Ukubet Mahkemesi Hakimi Hüseyin Varlıklı’e telkinde bulunulduğu ve ardından dahi Samsun’a atandığı yönündeki iddialarla ilgili, Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Özel, önergesinde, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Hazar Terkoğlu’nun gündeme getirdiği iddiayı anımsattı. Bilgili Hüseyin Ensesi Kalın’in, Haziran 2022’birlikte çıkartılan yaz kararnamesiyle olağandışı biçimde Samsun’a gönderilmesinin arkası sıra “Vicdani kendisine hakeza tıpkı cezanın adaletsiz olacağını gördüm. İmamoğlu için minimal sınırdan ukubet verip hükmün açıklamasını ertelemenin genişlik filhakika olacağına karar verdim. Bunu ayrımsız birçok kişiye da söyledim. Durumdan yetik olan ve adliyeyi yönetmen ayrımsız kişi, hükümetle görüşerek atamamı yaptırdı” dediğinin kanıt edildiğini tamlayan Hususi, Icra Vekili Bozdağ’ın şu sorulara cevap vermesini istedi:

“İstanbul Rum Adliyesi 7. Temel Ukubet Mahkemesi Hakimi Hüseyin Ensesi Kalın, ne tarihte İstanbul’a atanmıştır? Bilgili Ensesi Kalın’in ne gerekçe ile Samsun’a ataması yapılmıştır?

İstanbul Anadolu Adliyesi 7. Temel Ceza Mahkemesi Hakimi Hüseyin Ensesi Kalın’in namına telkinde bulunulduğuna yönelik ulusal basına yansıyan ifadeleri üzerine Hakimler ve Savcılar Müesses harekete geçmiş midir? Bu iddialar incelenecek midir?

Bilgili ve savcılara yönelik siyasal baskılara ait yerine Bakanlığınıza ya bile Hakimler ve Savcılar Oturmuş’na 24 Haziran 2018’den bu yana kaç şikayette bulunulmuştur? Bu şikayetlerle ilgili hangi iş yapılmış, ne sonuçlara ulaşılmıştır?

Aynı dönemde, kaç hakim ve savcı erkek haklarına karşıt bire bir şekilde, bulunduğu ilden başka aynı ile atanmıştır? Bu atamaların peşi sıra kaç bilge ve müddeiumumi mesleğini bırakmıştır?”

Share: