IAEA Umumi Direktörü Grossi: Çekirdeksel santrale hasar veren saldırıdan endişeliyim

Konfedere Milletler bünyesinde faaliyet gösteren Arsıulusal Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi, Ukrayna’nın Zaporijya kentindeki çekirdeksel santralin hasar gördüğü saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

IAEA Umumi Direktörü Grossi, söz konusu saldırının hem Ukrayna hem de çevresinde vahim benzeri nükleer acı tehdidi oluşturduğunun altını çizerek, “IAEA, bu aheste boyut için bilgilendirildi. Ukrayna’ya bakarak reaktörlere rastgele hasar gelmedi ve radyolojik salınım olmadı. Fakat, santralin başka yerlerinde hasar var. Zaporijya çekirdeksel santralinin emniyetini ve güvenliğini tehlikeye atan askeri harekat kesinlikle kabul edilemez ve ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Tesise yönlendirilen her askeri kötü gücü, potansiyel adına felaketle sonuçlanacak durumlara öğün açabilir ve bu ateşle ibnelik etmek anlamına dirimsel. Acilen parçalanmamış tarafları, şeş reaktörü bulunan bu cesim çekirdeksel tesisin çevresinde maksimal gün tün eşitliği göstermeye uçarı çağrıda bulunuyorum” dedi.

“ÇERNOBİL’DE OLDUĞU GİBİ EKİP GÖNDERMELİYİZ”

Grossi, IAEA’nın bölgeye tıpkı kol göndermesi gerektiğini belirterek, “IAEA ekibi, yılın başlarında Çornobil ve Cenup Ukrayna’ya yaptığı gibi Zaporijya’ya bile gitmeli. Bire Bir inanma ve dulda misyonunu tıpkısı araya getirebilir, ihtiyaç duyulan yardımı ve etkisiz değerlendirmeyi sağlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Share: