İbb, Tarihi Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu’nu Hars Merkezine Dönüştürdü. İmamoğlu: “Önceki Mantalite, Vatandaşa Ilişik Alanları Kendisinin Zannediyor”

Bili: OKTAY YILDIRIM – Müşteri: ELEZER KARAKULOĞLU

İstanbul’un tarihi uran yapılarından Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bırakıt tarafından restore edilerek Pres Tekellüm ismiyle İstanbullulara kazandırıldı. Açım töreninde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstiyoruz ki 16 milyon insanımız İstanbul’un güzelliklerinden en çalışkan bire bir şekilde faydalanabilsin. Buralara gelmenizi samimi diliyorum. Buralar hamur sahipleriyle buluşsun. Kaynak sahipleriyle buluşmadığı zaman, eski telakki, orayı kendisinin zannederek başka anlamlarda kullanmaya çevrik adımlar atabiliyor. Ama tığ, buraları köken sahipleri olan sizlerle buluşturuyoruz” dedi.

İstanbul’un 120 almanak sınai mirası, Pres Danışma’a dönüştü. İstanbul’un tarihi uran yapılarından biri olan Pres Hamidiye Pompa İstasyonu, İBB Bırakıt aracılığıyla restore edildi ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla Cendere Görüşme Merkezi ismiyle İstanbullulara kazandırıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün yapılan açım törenine annesi Çekicilik İmamoğlu ve kardeşi Neslihan Yakupçelebioğlu’yla alay malay geldi. Törene ayrıca, CHP İstanbul Milletvekili Gökan Ağabey, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Taze, sanatçılar, sedir üyeleri, STK temsilcileri ve İstanbullular katıldı.

Ekrem İmamoğlu, Cendere Müzakere’ın açım töreninde yaptığı konuşmada, insana maneviyat katan haddinden fazla güzel ayrımsız ortamda bulunmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Karadeniz ve maşrık illerine yaptığı geziden bahseden İmamoğlu, Trabzon’dan Gümüşhane’ye geçerek çokça güzel benzeri marifet müzakere merkezi açtıklarını ve Milli Eğitim Bakanlığı’na tasdik ettiklerini, sonraları Kelkit’e ve Erzincan’a uğradıklarını, oradan de Sivas Divriği’ye geçerek ilçeye ayrımsız otogar ihsan ettiklerini anlattı.

İmamoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“16 MİLYON İNSANIMIZ İSTANBUL’UN GÜZELLİKLERİNDEN SUNMA AKTİF BİR ŞEKİLDE FAYDALANABİLSİN: Türkiye, yoğun medeniyetlere topluluk çokça eke aynı devlet. Anadolu’da kültürlerin ve budunsal kimliklerin var ettiği çokça balaban ayrımsız kültürel bırakıt var. Bu haftaya Cendere Konuşma’ı açarak başladık. Birazdan Gaziosmanpaşa’üstelik benzeri park ve meydanı musahabe ederek o hizmeti durumunda göreceğiz. Ferda, Türkiye’nin genişlik büyük müstakbel biyolojik arıtma tesisi olan Tuzla İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin üçüncü kademesini açacağız. Bu hafta üstelik haddinden fazla muhteşem tıpkısı ulaşım yatırımı olan Rumeli Hisarüstü Mesken Füniküleri’ni açacağız. İstiyoruz ki 16 milyon insanımız İstanbul’un güzelliklerinden yer etkili bire bir şekilde faydalanabilsin.

GEÇMİŞ ZİHNİYET, VATANDAŞA AİT ALANLARI KENDİSİNİN ZANNEDİYOR: İstanbul’da çokça yeşil düzlük var, ama büyük olan kullanılabilen canlı yeşil alanın olmasıdır. Şehre milyonlarca metrekarelik etkin yeşil alanı kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sabahleyin Hacıosman Şehir Ormanı’nda yol yaparak güne başladık. Sarıyer’e 300 bin metrekarelik Büyükdere Fidanlığı’nı da kazandırıyoruz. Hemen Sarıyer’üstelik az daha iki milyon metrekareyi bu şehre kazandırmanın keyfini ve onurunu yaşıyorum. Bu işler, öyle engin görüp geçilecek amal değildir. Lütfen içre dem cebin, gelin, gezin; kültürel, sanatsal etkinlikleri yaşayın. Buralara gelmenizi yürekten diliyorum. Buralar gerçek sahipleriyle buluşsun. Esas sahipleriyle buluşmadığı ahit, esbak idrak, orayı kendisinin zannederek ayrıksı anlamlarda kullanmaya çevrik adımlar atabiliyor. Amma tığ, buraları hakikat sahipleri olan sizlerle buluşturuyoruz. Kıtipiyoz geleceğe dahi sakıncasız bir biçimde kazandırıyoruz.

ŞEHRİN MANEVİYATINI KORUYORUZ: Mevlanakapı evet bile Belgradkapı’daki tarihi kişmiri surlarının hayata geçirilmesi, Asude Eş ve Seyyid-i Otorite türbelerinin restorasyonu, Haydarhane Camii’nin rekonstrüksiyonu üzere ihmal edilmiş birçok tarihi eseri İstanbul’a baştan kazandırdık. O manevi alanlara yaptığımız dokunuşlarla maneviyatı ne denli koruduğumuzun ve gene yaşama sunduğumuzun bir gerçeği. Aslında hangi kadar maneviyatı aylı tıpkı toplumuz kim alelade benzeri iz ama bıraktığı kirli, insanlara verdiği maneviyat olan tarihi Moda İskelesi’nde yapığımız dönüşümü vakitsiz bir zamanda şöyle kıyıdan izledim, yani insanların oraya akın atak gidişi ve atak atak dönüşümü izledim ve orayı rüyet arzularını hissettim.

SANAÇILAR ÇOK ÖZEL İNSANLAR: Çocukluğumda, Akçaabat’ın Derecik köyüydü, hiç unutmam, oralı bir kızın çamurdan yaptığı heykeller diye niteleyerek aynı haber çıkmıştı. O haberi görünce ego üstelik etkilenmiş, kul bile tıpkısı özdek var mı diye çamurla uğraşmıştım. Herkesin açığa çıkaracağı tıpkı yeteneği vardır. Haddizatında Cendere Konuşma kabil mekanlar, çocuklarımızın yeteneklerini açığa çıkaracak yerler. Buraları gören, burada hanek eserleriyle mülaki çocuklarımız birer heykeltıraş, birer gündeş artist ve çokça hususi insanlar haline gelebilirler. Amma zannetmeyin, sanatçı almak zorundalar. Benzeri bakmışsınız başka bire bir konuda yaratan ya de haddinden fazla heybetli bire bir mühendis evet üstelik aşı bulan bire bir doktora bile dönüşmüş. Çünkü zihni kategorik peki sanatla mülaki insanın. Ben, konuşma eserlerine baktığımda hasis içine dalıp gidiyorum. ve bütün sanatçıların uğrunda bile o anlamda saygıyla eğiliyorum. Kıtipiyoz özel insanlar kâffesi. Cendere Görüşme’ın İstanbul’a yakışan aynı musahabe merkezi olacağını imge ediyorum. Emeği sabık bilcümle arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bilcümle musahabe alanlarımızın sahibi banal bu şehrin insanlarıdır ve özellikle bu zümre alanların sahibi firez görüşme insanları olan sanatçılardır. Lütfen ortaklaşa gelişim üretelim, inanın İstanbul dünyanın hars ve nutuk merkezi olmayı doğruluk ediyor. Bunu başarabiliriz.”

TENDÜRÜST: İMAMOĞLU UNUTULMUŞ ESERLERİ İSTANBUL’A KAZANDIRIYOR

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Zinde bile İstanbul’un imparatorluklara başkentlik yapmış kadim tıpkısı site olduğunu belirterek, yapılan çalışmaların geçmişle bu arada yürümesinin çokça büyük olduğunu söyledi. Kendilerinin dahi Sarıyer Müzesi hazırladıklarını, eserin dünya medenilik tarihinin yüce ayrımsız parçasını tamamlayacağını tamlayan Gailesiz, “Başkanımız Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un temas tarafındaki unutuluş eserleri şehre kazandırıyor. Cendere Danışma’a emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sanatın ne olduğu anlaşılmazsa değerlerinin anlaşılması tür değil” diyerek konuştu.

“250’YE YAKIN ENDÜSTRİYEL MİRASTAN BİRİ DAHA KURTULDU”

Cendere Sanat karşı bilgelik veren İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yordamlı Çelik ise 2019 yılında Başbuğ Ekrem İmamoğlu ile gelişigüzel burayı gezdiklerini ve İmamoğlu’nun mekanın acul bir şekilde İstanbul’a kazandırılması talimatını verdiğini söyledi. Kurul izinlerinin arkası sıra bire bir yılda tamamlayarak hizmete açtıklarını tamlayan Çelik, İstanbul’daki 250’ye yakın sınai miras yapılarından biri olan Cendere Hamidiye Pompa İstasyonu, Hasanpaşa Gazhanesi ile Beyazıt Boynuzlu binasını İstanbullulara kazandırdıklarını, restorasyonunu yürüttükleri onlarca tarihi yapı olduğunu belirtti.

Burada 2005 yılında tıpkısı yenileme çalışması yapıldığını, ancak burayı tek ahit ‘Su Medeniyet Müzesi’ adına hizmet vermeyen metruk aynı halde bulduklarını belirten Çelik, “Cendere Nutuk’ı, ana sergievi, katalog ve Beltur Kafesi ve bahçesi ile hemen ekin laf değil tıpkı hayat alanı namına tasarladık” dedi.

Başbuğ İmamoğlu, konuşmaların ardından küşat kurdelesini sergiyi hazırlayan sanatçılara kestirdi. İmamoğlu, beraberindekilerle işporta alanını gezerek sanatçılardan eserleri karşı hikmet aldı. 22 sanatçının hazırladığı su ve mekân konulu ‘Suyun Akışı’ sergisi, 20 April 2023 tarihine büyüklüğünde açıkça kalacak.

HAMİDİYE SULARI’NDAN KONFERANS MERKEZİNE

İstanbul’un tarihi sanayi yapılarından biri olan Pres Hamidiye Pompa İstasyonu, Hamidiye Suları adını taşıyan ve 2. Abdülhamit döneminde düz yazı edilen şebekenin bileşenlerinden biri. Ibdai durumunu iri oranda koruyarak bugüne vasıl az sayıdaki endüstri yapısından biri olan iz, 1902 yılında bakım vermeye başladı.

Yapım süreci ve özellikleri teferruatlı namına aşina Pres Hamidiye Pompa İstasyonu, deniz seviyesinden 34 metre yükseklikte, içi ve dışı çimento harçlarıyla bulaşmış 2 su haznesinden ve aynı pompa dairesinden oluşuyor. Pompa istasyonundan bugüne vasıl temel binasında, iki kanatlı çipo kapıdan girilen balaban aynı salon ile tıpkı yandan kulaklı dairesi ve kömür deposu, değişik yandan birlikte müdür, emekçi odaları ve tamirhane bulunuyor.

İBB Bırakıt, bulunduğu bölgede faziletli potansiyel haiz, ancak işsiz durumda mevcut ve tafsilatlı yıllardır kullanılamayan bu uran mirasını kentin kullanımına vermek, çevresi ile alay malay tarihi değerini ve özgün mimari niteliklerini ortaya derk etmek amacıyla projeyi hayata geçirdi. Tarihi binaların restorasyon uygulamaları ve parçalanmamış alanın belde düzenlemesi çalışmalarına 2022 April ayında başlanmıştı.

Share: