İçişleri Bakanı Soylu, Trabzon’da konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bugün istek düzlük benzeri Türkiye bulunmayan. Temel muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Zaman dünya politikasında, dünya siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan aynı Türkiye var.” dedi.

Soylu, AK Fırka Ortahisar İlçe Başkanlığı binasının açılışında, YANLIŞSIZ Tümen iktidarı döneminde yapılan hizmetleri anlatarak, millete hizmet üzere muttasıl çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Nereden gelirse gelsin ülkeye oyun kurmaya çalışanlara imkan vermediklerini belirten Aristokrat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a temas antlaşma destek veren millete teşekkürname etti.

Soylu, terörle mücadeleye içeride ve dışarıda ait kurumlarca bitmeme edildiğini, milletin ortaya koyduğu iradenin bugünün sonucunu oluşturduğunu aktardı.

Eren Bülbül ve Gedikli Ferhat Gedik’in teröristler eliyle şehit edildiği günü, zaman gibi hatırladığını belirten Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Giresun’dan Trabzon’a kadar, Gümüşhane’ye kadar teröristler sözde her an gelecekmiş kabilinden huzursuzluk ve zor oluşturmaya çalıştılar. Buradan size tekmil veriyorum, tekmilim şudur, Karadeniz zaman bire bir biricik terörist yok ve tertemiz Cenabıhak’ın izniyle. Tekmilimiz şudur, Türkiye’nin arz pres terörle uğraş coğrafyası olan Mersin’den Hatay’a, Antep’ten Maraş’a, Amanoslar’dan Adıyaman’a olan… Amanoslar’da Allah’a hamdolsun tıpkı bir tane yıldırıcı namevcut, Amanoslar arı sili.”

Erzurum, Bingöl, Muş, Elazığ, Kars Çömçe-Madur, Tendürek Dağı’nın da çalma temiz olduğunu dile getiren Soylu, “Tekrar size kat veriyorum, Cenabıhak cevaz verecek, Cumhuriyet’in birinci asrında yani Cumhuriyet’in 100. yılında, 29 Ekim 2023’te Tanrı’ın izniyle Cudi arı sili olacak, Gabar arı sili olacak ve bu ülkede aynı tek terörist kalmayacak.” dedi.

Aristokrat, Türkiye’nin terörle mücadelesini anlatarak, savunma sanayisinde akıbet yıllarda yaşanan gelişmelerin bu mücadeledeki önemine dikkati çekti.

Türkiye’birlikte esbak yıllarda iktisat, esenlik ve ulaşım kadar birçok alanda yaşanan sıkıntıları sıralayan Aristokrat, sonuç yıllarda yer sarsıntısı, hâkim, hararet kadar çokça sayıda facia meydana gelmesine karşın ayrımsız tek insana ‘Nerede bu azamet?’ dedirtmediklerini vurguladı.

Gelecek nesillere altyapısı mamul tıpkı Türkiye bırakacaklarını tamlayan Aristokrat, mensur edilen barajlardan spor tesislerine büyüklüğünde çeşitli sektörlerde yapılan yatırımları hatırlattı.

Soylu, “Bize boynu büküklük yakışmaz.” ifadesini kullanarak, “Biz yemeden içmeden kendimize değil, etrafımızdaki coğrafyaya ait ve dünyaya ilgilendiren sözü olan aynı milletiz.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın, MHP Genel Başkanı Fehamet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile Türkiye’nin bire bir henüz sakat Türkiye haline düşmesine müsaade katetmek amacıyla Halk İttifakı yerine nazik bire bir uğraş ortaya koyduğunu dile getiren Soylu, büyük ve dinamik ayrımsız Türkiye üzere, 21. yüzyıla işaret vurabilmek için mefret aynı uğraş verildiğini aktardı.

Soylu, “Bugün emir düz tıpkısı Türkiye yok. Asıl muhalefetin, 6’lı masanın ve o ittifakın karıştırdığı bu. Bugün dünya politikasında, acun siyasetinde etkisini ortaya koyan, sözünü ortaya koyan tıpkı Türkiye var.” dedi.

“Benim Amerika’birlikte yegâne malım var, o birlikte FETÖ”

Vekil Soylu, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Eğer bugün Arnavutluk’ta FETÖ okulları kapatılıyorsa, dünyanın bir nice ülkesinde FETÖ okulları kapatılıyorsa, Türkiye’den FETÖ silinip atılmışsa elbette ki bu konudaki hassasiyetimiz sonuna kadar bitmeme edecek, hiç kimseye tıpkı fırsat vermeyeceğiz. Güya? Amerika’ya gidecekmişim bile iki nöbet beni ‘istenmeyen adam’ ilan etmiş Amerika. üst üste iki defa. Neymiş? Amerika’dahi mallarım varmış de onlara de umum koyacakmış. Benim Amerika’bile biricik malım var, o dahi FETÖ.”

Coğrafyadaki huzurun önemine meni fail Soylu, “Çabucak Diyarbakır’ın huzuru bize yetmiyor, elden Mardin’in huzuru bize yetmiyor, Cizre’nin huzuru bize yetmiyor. Hangi ahit biz Bağdat’ı rahat ağıl getirirsek, ne antlaşma Şam’ı erinçli hale getirirsek, ne antlaşma Filistin’den Yemen’e kadar bilcümle coğrafyayı rahat kuzuluk getirirsek aha o devir bu Rum’nun hakkını vermiş oluruz. 2023’ün tarifi budur, 2053’ün tarifi budur, 2071’in tarifi budur. Biz buna inandık.” diye konuştu.

Aristokrat, Topluluk İttifakı’nın bir panel iktidarı tevcih etmek üzere kurulmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Cumhur İttifakı’nın tarifi bugüne sığmaz. Halk İttifakı’nın tarifi Sarıklı Ahmet Yesevilerden İmam-ı Gazzali’ye büyüklüğünde, Cumhur İttifakı’nın tarifi Hacı Bektaş-ı Veli’den Hacı Bayram’a büyüklüğünde, Halk İttifakı’nın tarifi Veysel Karani’den bu coğrafyaya mevrut Eyüp Melik Hazretleri’ne büyüklüğünde, Piri Reis’e kadar. Halk İttifakı’nın tarihi Selçuklu’dur. Cumhur İttifakı’nın tarihi Osmanlı’dır, bizim medeniyetimizdir, inancımızdır, kardeşliğimizdir. Tayyip Erdoğan ile Şevket Bahçeli öyle ayrımsız şeyin altına imza attılar kim bu iktidardan bundan sonra, gelecek nesillere bu coğrafyayı ve dünyayı dalavere edecek koca tıpkı mirası bırakıyorlar. Buna inancınız yekpare olsun.”

“Biz geleceğimizi Amerika’de, Avrupa’de aramıyoruz.” ifadesini kullanan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tığ geleceğimizi Rum coğrafyasının gücünde, kuvvetinde, kudretinde, imanında, seciyesinde, ahlakında, birliğinde ve beraberliğinde arıyoruz. Bu yol-ı müstakimdir, bundan ayrılmayın. 2023 Türkiye’nin bağımsızlıdır, özgürlüğüdür. 2023’ten sonradan Cumhuriyet’in ikinci asrına bu birliktelik nazik tıpkısı nitelik vuracak. Bizi seçme yerden bekliyorlar, ayrımsız kardeşiniz olarak söylüyorum, bize her yerden yakarış ediyorlar, ümit ediyorlar.”

Türkiye’dahi Cumhur İttifakı’nın yapacağı haddinden fazla hisse senedi olduğunu anlatan Aristokrat, “Bu büyük milletin, aristokrat milletin yapacağı haddinden fazla hisse senedi var. Bu ülkede YANLIŞSIZ Tümen’nin yapacağı çok aksiyon var. Türkiye’nin dünyada yapacağı çok gelişim var. Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı çokça iş var. Allah bizi size mahcup etmesin.” dedi.

Bakan Aristokrat, Ortahisar ilçesinde yapımı tamamlanan bakir Trabzon Itimat Müdürlüğü binasındaki incelemeleri sırasında da bakir bakım binasının, kentin huzuruna ve güvenine hizmet noktasında emniyet mensuplarının gayretlerine ulama sağlayacağına inandığını söyledi.

Teşkilat mensuplarının kazasız, belasız günlerde bakım etmelerini dileyen Aristokrat, “Buradaki ve Türkiye’deki tamam polis arkadaşlarımı Tanrı sahabet etsin, korusun, ayaklarına taş değdirmesin. Zaman Türkiye’da, ülkemin herhangi bir tarafında düzenlilik açısından üstelik yaşayış açısından üstelik cesaret açısından üstelik şükürler olsun ki istediğimiz, aradığımız nokta oluşuk durumda ama bu mesleğin yer şişman zafiyeti rutin ve rehavettir. Rutin ve rehavete düştüğümüz andan itibaren karşımızdakiler hemencecik tahkimatlarını gerçekleştirirler. Onlara bu hakkı katetmek geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

Soylu, Akyazı mevkisindeki Trabzon Çocuk Gidiş Geliş Eğitim Parkı’nı konuşma etti, restorasyonu tamamlanan tarihi Valilik binasının de açılışını gerçekleştirdi.

Share: