İçişleri Bakanı Soylu, Van’da Düzenlilik Toplantısı’na katıldı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, ” Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a büyüklüğünde olan Amanoslar hattı dahil kalkışmak üzere, gine Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında terör örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Ancak içinde bütün nüsha 120’nin altındadır.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Valilik Mürtefi Vakur Toplantı Salonu’nda planlı “Van, Hakkari, Şırnak ve Veca Güvenlik Toplantısı”na katılan Soylu, daha önceki Diyarbakır, Mardin, Van, Şırnak, Hakkari ve Balkı’nın, yıldırı örgütünün yüzde 90’ın üzerinde kadrolarının bulunduğu alanlar olduğunu söyledi.

“Güz ve kış operasyonlarında elbette bir şekilperest ortaya koyacağız? Neler gerçekleştireceğiz? Şehirlerde neler yapmamız geçişsiz? Kırsaldaki mantığımız hangi olacak? Bunları bilcümle bu arada meşveret edelim. Bunun değerlendirmesi içindeyiz.” diyen Soylu, şunları dile getirdi:

“Şöyle benzeri tabloyu söyleyebilirim: Yıldırı örgütü sınırlara sıkıştırılmıştır. Yıldırı örgütü tarihinde böyle aynı tabloyla, terörle uğraş tarihimizde hakeza tıpkısı tabloyla ilk defa karşılaşıyoruz. Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a kadar olan Amanoslar hattı karışma kalkmak amacıyla, gene Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında yıldırı örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Ancak içre mecmu suret 120’nin altındadır. Biz bunun amacıyla bire bir aradayız. 2022 yılında yapılan çalışmalar sebebiyle yekpare arkadaşlarımızı, güvenlik güçlerimizi, valilerimizi, kaymakamlarımızı ve duyu birimlerimizin tamamını kutlama ediyorum.”

“Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir”

Soylu, teröristleri aylak kuzuluk bildirmek amacıyla Hakkari’nin Çukurca ilçesinin Kazan Vadisi’nde başlatılan operasyonda koskocaman benzeri cephaneliğin ele geçirildiğini tabir etti.

Daha geçmiş Kato Dağı’nda dahi bir nice cephaneliğin ele geçirildiğini anımsatan Soylu, şunları söyledi:

“Bu cephanelikler birçok mağarada ele geçirilen cephaneliklerdir. 76 kalaşnikof, havan topu, doçka, iki makineli tüfek, 88 ahali bombası, 138 bin 300 biksi, kalaşnikof ve doçka mühimmatı, bir nice mühimmat ve patlayıcı özellik ile amade sistem ele geçirildi. Bu, sahada olmanın, istihbaratın, arkadaşlarımızın cesaretinin ve düzenlilik güçlerimizin üstün fedakarlığının bir sonucudur. Terör örgütünün yüz yüze kaldığı durumu ifade etmek üzere söylüyorum, bunu bütün Türkiye’ye söylüyorum: Elverişsiz ortamında şu asıl kadar yakaladığımız sunma büyük cephaneliklerden biri bura, perakende gayrimuntazam yakalayıp ayrımsız araya getirdiğimiz haddinden fazla, ayrımsız arada, bu kadar cephanenin süresince tıpkı insan tutulmaz mı ya? Bu, terör örgütünün karşı karşıya kaldığı doğrulama durumunun sonuç halidir. Bire Bir hüsran durumuyla alın karşıyalar. Kimesne yıldırı örgütünden medet ummasın. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve cümle asayiş güçlerimizin hudut dışı yaptığı operasyonlarla canlarına okunmaktadır, okunacaktır. Bir bir tane çareleri var, doğrulama olmaları geçişsiz. Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir.”

“Esrar rotası değişti”

Bu sene dağların neredeyse tamamının fellek fellek arandığını, 725 mağara ve sığınakta hem yiyecek malzemeleri hem dahi silah ve mühimmatın ele geçirildiğini anlatan Soylu, ikna çalışmaları kapsamında 83 örgüt mensubunun adalete teslim edildiğini kaydetti.

Yıldırı örgütünün, tarihinin en düşük katılımıyla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Aristokrat, “Bire Bir, toplumsal yerine destek bulamamalarından periferi birbirlerine sakıt durumdalar. İki, özellikle örgütten firarlar, kaçaklar nedeniyle birbirlerine sakıt durumdalar. Üç, elan dokuzuncu ayın ortasına geldik. Örgütün kişi içindeki telsiz haberleşmesi 35’i geçmiş değil yani teşekkül kişi içinde haberleşemiyor. Sunma ana problemlerinden biri dahi tam anlamıyla budur. Bire Bir yılda 5 bin 558 kişinin katıldığı terör örgütüne yer bağan katılımın olduğu 35 sayısı var. Örgütün bildirme kocaman para kaynaklarından birisi olan uyuşturucudan kaynaklı, narko yıldırı operasyonlarımız devam ediyor.” diyerek konuştu.

Aristokrat, esbak 11,5 milyon esas kenevir, 1 milyon 185 bin üs genetiği derece derece yaman, 2 titrem 57 kilogram kötü ele geçirildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların bütünü mızrap geliri adına terör örgütüne gidecekti. Toplam kendisine 91 milyon temel kenevir, 5 milyon kaynak skunk, 10,5 ton duman ele geçirildi. Bunun 2 ton 57 kilogramı geri ele geçirildi. Eskiden uyuşturucunun yüzdelik 70’i Türkiye’nin batısında, yüzdelik 30’u doğusunda yakalanırdı. Yakalandığı iller birlikte Van, Hakkari ve Balkı. Sahaya öyle tıpkı bilge olundu ki komşularımızdan ve sınırlarımızdan gizlice giren uyuşturucuyla alakadar yüzde 73’ü bu üç vilayette fakat yüzdelik 27’si mağrip ve gayrı vilayetlerde düçar oldu. Bu, ne sonuç getirdi? Bunu bütün kamuoyumuza, milletimize nakletmek isterim: Uyuşturucunun Afganistan’dan başlayıp İran ve Türkiye üzerinden Balkanlar rotası vardı. Bu rota değişti. Rota aşağıya, Akdeniz hattına kaydı.”

“Temel duvarlarının 1055 kilometresi tamamlandı”

Soylu, çizi duvarlarının 1055 kilometresinin tamamlandığı bilgisini verdi.

“126 kilometresi devam ediyor, 135 kilometresi şu an ihale aşamasında.” diyen Aristokrat, şöyle konuştu:

“Cenabıhak şans ederse Cumhuriyet’imizin birinci asrı bitmeden, 29 Ilk Teşrin 2023 gelmeden hele esrar, terör ve kaçakçılık konularında yıllardan beri nakil sağlanan sınırlarımıza yapılan 1316 kilometre asayiş duvarlarını tamamlamış olacağız. Şu dakika 1055’i tamam durumda. 988 kilometrelik aydınlatma sisteminin 948 kilometresini tamamladık. 40 kilometresi devam ediyor. Bire Bir zamanda 341 elektrokardiyografi optik kulesini tamamladık. Birlik bunları Cumhuriyet’imizin birinci asrını tamamlamadan, ikinci asrına geçmeden uyanık olacağız. Bu, neyi sağlayacak? Terörist, cephane, kombinasyon kaçakçılık, uyuşturucu aktarımlarını ve genişlik şanlı meselelerden biri olan muhacir kaçakçılığını engelleyecek. Alınan tedbirler yardımıyla göçmen kaçakçılarının, çaktırmadan göçmenlerin bu yolları kullanmasını güzeşte yıldan bu yıla azalttık.”

Güzeşte yıla göre bu sene sınırlarda engelledikleri habersizce göçmenlerin sayısının yüzdelik 35 azaldığına dikkati çeken Aristokrat, “Bu, şu demektir: Doğudaki göçmen baskısı azaldı. Bu, aldığımız tedbirlerle oldu. 2022 yılında 78 bin 203 habersizce göçmenin sınırlarımızdan içeriye girmesi engellendi yani yüzdelik 35 azalarak. Sonuç 5 yılda 2 milyon 668 bin kaçak göçmenin hem şark hem bile cenup sınırlarımızdan girmesi engellendi. Güzeşte yıl 122 bin engellenirken bu yıl 78 bin engellenmiş oldu. Cızık duvarlarıyla, sınırdaki entegre güvenlik sistemiyle, tüm güvenlik birimlerimizin özlük alanlarında aldığı bunaltıcı tedbirlerle tarihin yer şişman kafile sağanağı azaltıldı.” ifadelerini kullandı.

Van’daki güvenlik olaylarını bile değerlendiren Aristokrat, “Geçmiş yılla kıyaslandığında kentte düzenlilik olaylarında yüzde 9’luk tıpkısı azalma söz konusu. Nüfusun artışı göz uğrunda bulundurulduğunda bunu sağlamanın kolay tıpkısı hisse senedi olmadığını inandırmak gerekir. Dünyalık varlığına karşı işlenen suçlarda yüzdelik 3, evden hırsızlıkta yüzdelik 35 oranında azalış bahis konusu. Bu, şişman tıpkısı sükse. Arkadaşlarımızı, emniyetimizi ve jandarmamızı tebrik kartı ediyorum.” dedi.

Kulaklı Vadisi Han Yaylası kırsalında yıldırı örgütünün asıl silah ve cephane deposundan görüntülerin izletildiği toplantıya İçişleri Icra Vekili Yardımcıları Mehmet Ersoy ve İsmail Çataklı, Kurnaz Umumi Komutanı Orgeneral Arif Vahim, Van Valisi ve Büyükşehir Uray Başbuğ Vekili Saz Şairi Balcı, Hakkari Valisi ve Belediye Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, Dert Valisi Osman Varol, Güven Umumi Müdürü Mehmet Lüle Taşı, Van Açıkgöz Asayiş Kolordu Komutanı Ferik Aykut Tanrıverdi, Van İl Jandarma Komutanı Tugay Hüseyin Bekmez, Van Itimat Müdürü Atanur Vazıh, Hakkari İl Bitirmiş Komutanı Ferik Coşkun Sel, Hakkari Itimat Müdürü Namazlar Mete Pınar, Veca İl Uyanık Komutanı Tuğgeneral Hüsamettin Erol, Ağrı Güven Müdürü Nihat Dikkat, Şırnak İl Açıkgöz Komutanı Miralay Murat Bozkurt, Şırnak Inanma Başöğretmen Vekili İbrahim Çıldır, ilbay yardımcıları, İçişleri Bakanlığına bağlı çekicilik ve kuruluşların temsilcileri ile kaymakamlar katıldı.Share: