Icra Vekili Kirişci: Adalar denizi tıpkı sulh denizi olsun

TARIM ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, muhtelif ziyaretler için geldiği Nevşehir’da, Yunanistan’a aksülamel göstererek, “Küçük Asya insanının irfanı, erdemi, gayreti ve çabasıyla bunların İzmir’den gemilere binerek ülkeyi bittabi infirak ettiklerini ve kaçtıklarını anımsatmak istemeyiz. Bizim isteğimiz adalar denizi bire bir sulh denizi olsun. Tümce huzurlu benzeri şekilde yaşa. Bizim kimsenin toprağında gözümüz bulunmayan” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, değişik ziyaretler amacıyla Nevşehir’e geldi. DOĞRU Parti İl Başkanlığı’nı görüşme eden Kirişci, burada yaptığı açıklamada, “Bizim tarımla ait mukavim çok eskimemiş uygulamamız var. Çünkü avlu bitmeme ediyor. Biz kendimizi yenilemek ve imar etmek mecburiyetindeyiz. Bundan çevre bile tarıma dair gâh sekans değişikliğine gidiyoruz. Ne? Zira ati yıl bundan sonra cumhuriyetimizin 100’üncü yılını geride bırakmış olacağız. Bakir tıpkı çağ başlayacak. Bu yüzyılın adı de Türkiye yüzyılı olacak. Sonuç 3 devir ortamında Sayın Cumhurbaşkanımız ve heyetimizle alay malay bire bir Balkanlar seyahatimiz oldu. Yani küçük patlamaya hazır ayrımsız coğrafyada orada geçmiş Bosna Hersek, arkası sıra Sırbistan, son adına dahi Hırvatistan seyahatimiz oldu. Bu 3 ülkedeki kardeşlerimizle birlikte hemhal olmak, oradaki yetkililer ile vacip görüşmeleri boşaltmak namına resmi konuşma gerçekleştirildi” diye konuştu.

‘BÜYÜK TÜRKİYE’DEN BEKLENTİ VAR’Balkan ülkelerine yapılan ziyarette mevkidaşları ile yaptığı görüşmeyi anlatan Kirişci, “Alelhusus Rusya’nın doğal gaz musluğunu kapatmasıyla birlikte özellikle konutlardaki istinas sorunu girmek için sanayilerinin ihtiyacı olan erke temininde ağırlık çekeceklerinin farkındalar. Bundan çevre dahi şişman tıpkı panik halindeler. Daima Sayın Cumhurbaşkanımıza ne evet ati hafta Şangay 5’lisi diyerek Özbekistan’dahi bire bir güruh var. Oraya bile Sayın Cumhurbaşkanımız katılacak. ‘Siz orada aha Putin’i göreceksiniz. Putin ile bir araya geleceksiniz. Aliyev ile ilişkileriniz ferah. Aliyev ile hangi peki bizim şu enerji işini halledin’ dediler. Arsıulusal ilişkilerde bu cins cümleleri yapmak basit ayrımsız molekül değil ama bu insanlar bu cümleleri kurma ihtiyacı hissediyorlar. İş imdi o noktaya mevrut. Nazik tıpkısı Türkiye’den ümit var” ifadelerini kullandı.’İNSANLARIN ERINÇLI YAŞAMASINI İSTİYORUZ’Yunanistan’ı eleştiren Nazır Kirişci, şöyle konuştu: “SELIM Tümen ailesi olarak inandığımız yolda acilen yürümeliyiz. 2023’te bizi sendelemek isteyenlere katiyen fırsat vermemeliyiz. NATO’üstelik konvansiyon üyesi ülke Yunanistan’dahi S300 Rusların ürettiği benzeri defans sistemi. Bizler S400’ü aldığımız üzere bize ambargo uygulayıcı aynı Amerika. S300’ler için ‘ya onlar onu kullanmıyor. Üstünde ambalajları birlikte açılmadı’ deyip dünyayı uyutanlar, avutanlar ancak bittabi oluyorsa yine NATO’nun ayrımsız numaralı ülkesi Amerika’nın yapımı olan F16’ya insiyak kilitlemesinde bulunuyorlar. Bu zahir bir ittifak? Bu şüphesiz aynı NATO? Bu elbette benzeri komşuluk? Bu elbet tıpkı barış sevdalısı fon? Bunlar esas niyetlerinin ne olduğunu biliyoruz. Bugün 9 Eylül. Bunlar 9 Eylül’ü gayet gani bilirler. Küçük Asya insanının irfanı, erdemi, gayreti ve çabasıyla bunların İzmir’den gemilere binerek ülkeyi kuşkusuz tecezzi ettiklerini ve kaçtıklarını anımsatmak istemeyiz. Bizim isteğimiz adalar denizi bir barış denizi olsun. Bütün huzurlu aynı şekilde yaşa. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Biz kişi topraklarımızda ve acun coğrafyasında insanların rahat yaşamasını istiyoruz”

Share: