Icra Vekili Muş: Gürbulak Gümrük Kapısı’nda, Biri 1 Titrem 18 Kilo, Diğeri 622 Kilo Doğmak Için Nakit Metamfetamin Ele Geçirildi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TBMM Umumi Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde, gümrüklerde yakalanan uyuşturucu miktarını açıkladı. Muş, “Gürbulak Gümrük Kapısı’nda, biri 1 titrem 18 kilo, başkası 622 kilo tevessül etmek amacıyla nakit metamfetamin ele geçirilmiştir. Bunlarla ilgili adli soruşturmalar yargı yoluyla sürdürülmektedir. Cem bakıldığında 13,7 titrem esrar, kısaca 32 titrem metal yapımında makbul kimyevi, 9 bin 415 titrem akaryakıt, 2,5 milyon paket sigara, 21,4 milyon adet sigara kağıdı ve filtresi, 3,4 milyon nüsha elektronik sigara, 8 bin 550 ton gıda ve kısaca 26 bin skor tarihi işaret gümrüklerde ele geçirilmiştir ve biberli tacirlerine sınırlarımızda izin edilmemiş, boğaz verilmemiştir” dedi.

TBMM Umumi Kurulu’nda bugün Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanlığı ile mecbur kuruluşların bütçeleri görüşüldü. Görüşmelerin peşi sıra icra namına kortej kayran Tecim Bakanı Mehmet Muş, ezcümle şunları söyledi:

“TÜRKİYE, 2021 YILINDA YÜZDELIK 11,4 ORANINDA BÜYÜYEREK SERENCAM 50 YILIN SUNU YÜKSEK TAHACCÜM PERFORMANSINI GÖSTERMİŞTİR”

“Global ekonomideki aksi gelişmelere karşın Türkiye ekonomisi, odağını istihsal ve istihdam de yilbik büyümeye ve ülkemizin mallarını dünyanın dört bir yanına ihraç etmeye bitmeme etmiştir. Bihakkın ekonomimiz, 2021 yılında yüzdelik 11,4 oranında büyüyerek akibet 50 yılın yeryüzü faziletli tahaccüm performansını göstermiştir. Bu büyümeye dünyalık ve bakım ihracatının katkısı, 5,3 fakül kadar yüksek tıpkı seviyede olmuştur. 2022 yılının üçüncü çeyreğinde ise ekonomimiz yüzde 3,9 oranında büyüyerek son 9 çeyrekte kıvrak büyümeye devam etmiştir. Gerçekleşen erdemli düzgün büyümenin yarısından fazlası mülk ve hizmet ihracatından kaynaklanmış olup, ihracat büyümenin soğuk gücü olmaya devam etmektedir. 2022 yılı eş ayına nazaran bakıldığında, sağlanan ilave istihdam 1 milyon seviyesine çıkmıştır. Mecmu bu gelişmeler, üretim kapasitesini dış satım ile destekleyen Türkiye hedefine erişme noktasında makul adımlar attığımızın göstergesidir.

Salgın ve savaş nedeniyle görülen yeni tedarikçi arama ve bölgeselcilik, Türkiye’nin toptan tedbir zincirindeki konumu amacıyla yıpranmamış fırsatlar barındırmaktadır. 2021 yılında global ekonomideki aceleci toparlanmayla servet ihracatı yüzde 33 artışla 225 bilyon dolar seviyesinde gerçekleşmiş; toptan servet ihracatından alınan nasip, ilk defa yüzde 1’in üstüne çıkmıştır. 2022 Teşrinisani ayı itibariyle ihracatımız, 2021 yılında gerçekleşen mecmu ihracatı yakalamış durumdadır. Ocak-kasım ihracatımız ise yüzde 14 artışla 231 milyar dolara gelmiştir. Bu rakamlarla ihracatta, 11 kamer bazında yer faziletkâr mahiye hedeflere ulaştık ve 2022 yılının önceki 11 ayında dünyanın ayrımlı coğrafyalarına yaptığımız dış satım hayatiyetli tıpkı şekilde devam etmiştir.

TÜRKİYE’NİN EŞ-KASIM 2022 DÖNEMİNDE DIŞ TİCARET AÇIĞI 90 MİLYAR DOLAR”

Enerji ve emtia fiyatlarında yaşanan anif artışın etkisiyle ithalatımız, teşrinisani ayında 30,7 bilyon dolar olmuştur. Bu ay enerji ithalatımız, yüzde 17,4 artışla 7,7 bilyon dolar olarak gerçekleşti. Eş-teşrinisani döneminde ise ithalatımız, yüzdelik 37 artarak 331 milyar dolar seviyesine gelmiştir.

Türkiye’nin Aile-Son Teşrin 2022 döneminde aut ticaret açığı 90 milyar dolar. Bunun 16,8 bilyon doları altın ithalatı, 73,3 bilyon doları erke ithalatıdır. Yani iki çeşit, bütün dış ticaret açığımızın yüzdelik 90’ını oluşturmaktadır. 2021’e bakarak, 2022 yılının evvel 11 ayındaki aut ticaretteki çoğalma, 60 milyar dolar olmuştur. Bu 60 bilyon dolarlık aut ticaret açığındaki artışın yüzde 86’sı, yani 52 milyar doları enerji ve işlenmemiş kızıl ticaretindeki açığımızdan kaynaklanmaktadır. Miktarsal kendisine eş rakamları kullanmamıza karşın derece olarak yükselen erke fiyatlarından kaynaklı tıpkı münhal hezel konusudur.

“EXİMBANK TARAFINDAN, ONAYLANAN FİRMALARIN 2 BİN 902’SİNE 11,3 MİLYAR LİRA KREDİ KULLANDIRILMIŞTIR”

Bugüne büyüklüğünde, İGE YEMEK eliyle onaylanan 3 bin 264 başvuru kapsamında 11,8 milyar liralık kefalet sağlanmıştır. Bunun karşılığında Eximbank marifetiyle, onaylanan firmaların 2 bin 902’sine 11,3 bilyon teklik kredi kullandırılmıştır. İGE YEMEK’nin, güçlenen yapısıyla ihracatçılarımız için haddinden fazla koskocaman bire bir köken haline geleceğine inancım tamdır. Ayrıksı taraftan, bildiğiniz üzere ihracatımıza finansman sağlanması hususunda Türk Eximbank, az çok majör tıpkısı yere sahiptir. Türkiye’nin bir tane resmi dış satım bindi kuruluşu olan Türk Eximbank, 2022 yılının ilk 11 kocaoğlan bakımından ihracatçılarımız amacıyla 41 milyar dolar finansman desteği sağlamıştır. Bankanın ödenmiş sermayesi 3 bilyon liralık çoğalma ile 13,8 milyar liraya yükselirken mukayyet sermaye tavanı 17,5 milyar liradan 30 bilyon liraya yükseltilmiştir.

Pandemiden zarar gören esnaf ve sanatkarlarımız, yüzdelik 50 ve yüzdelik 100 nema iskontolu krediler ile desteklenmeye bitmeme edilmiştir. 30 Kasım 2022 tarihi bakımından sene içerisinde kullandırılan nema tenzilatlı kredilerin toplam tutarı 72,3 milyar lirayı aşmıştır. Ilk Teşrin ayında, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından esnaf ve sanatkarlara müteveccih kullanılmamış finansman imkanları kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu bağlamda, Halkbank’tan kredi kullanıp takibe düşenlere 6 taban kadar mankafa ödemesiz, 36 aya kadar vadeli, yüzde 4 faizli krediyle borçlarını arıtma imkanı sağlanmıştır.

Ayrıca, esnaf ve sanatkarların Halkbank’tan kullandıkları kredilerin repo oranları yüzde 7,5’e düşürülmüş; cesaret arka limitleri, pres kredileri amacıyla 500 bin liraya, yatırım kredileri için ise 1,5 milyon liraya yükseltilmiştir. Mavera yandan, taze girişimcilerin faydalandığı kredilerin kayırıcı limiti 300 bin liraya yükseltilmiş, bu girişimciler amacıyla yaş haddi 35’e çıkarılmıştır.

“10,5 MİLYAR LİRA DEĞERİNDE GERIDEN GERIYE KAYIT ELE GEÇİRİLMİŞTİR”

Gümrük Saye ekiplerimizce ölçülü kaçakçılıkla uğraş faaliyetleri neticesinde, hep 10,5 milyar liralık değerinde geriden geriye kayit ele geçirilmiştir. Bakanlığımız bünyesinde görev yapan Akaryakıt Hususi Ekibi’nce bu yıl içerisinde ölçülü çalışmalarda 4 milyar teklik değerinde idrak berhava ile 10 bilyon teklik mesabesinde düzme fatura tespit ettik ve bin 289 titrem çaktirmadan akaryakıt ele geçirdik. Benzeri zamanda, 7318 çevrilmiş Yasa sonrası, aut bey yöntemiyle gerçekleştirilen suiistimallerin engellenmesine yönelik icraat yürüterek kestirmece 31 milyar teklik mesabesinde amme zararının önüne geçtik.

“GÜRBULAK GÜMRÜK KAPISI’NDA, BİRİ 1 TITREM 18 KİLO, DİĞERİ 622 KİLO DOĞMAK ÜZERE SIVI METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLMİŞTİR”

Gürbulak Gümrük Kapısı’nda, biri 1 ton 18 kilo, başkası 622 kilo gelmek amacıyla likit metamfetamin ele geçirilmiştir. Bunlarla ilgilendiren adli soruşturmalar şiddet vasıtasıyla sürdürülmektedir. Çokluk bakıldığında 13,7 titrem maden, kestirmece 32 titrem esrar yapımında mergup kimyasal, 9 bin 415 titrem akaryakıt, 2,5 milyon paket sigara, 21,4 milyon sayı sigara kağıdı ve filtresi, 3,4 milyon adet elektronik sigara, 8 bin 550 ton azık ve kısaca 26 bin skor tarihi nişane gümrüklerde ele geçirilmiştir ve çığlık tacirlerine sınırlarımızda izin edilmemiş, argıt verilmemiştir.”

Share: