Iğdır’da “çök konsept tutun” tatbikatı

Iğdır’da İçişleri Bakanlığı AFAD ve Ilmek İşleri Başkanlığı iş birliği ile “Çök Fent Tutun” ve Tahliye Tatbikatı gerçekleştirildi.

Türkiye geneli bugün yapılan “Çök Tertibat Tutun” ve Boşaltma Tatbikatı çerçevesinde Iğdır Müftülüğünde yapılan tatbikat gerçeğini aratmadı. Tatbikat gereği Iğdır Valisi ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Açık Deniz Sarıibrahim, İl Bitirmiş Komutanı Nejdet Yağız, İl Emniyet Müdürü Dr. Oğuzhan Yonca ve İl Müftü Vekili Kutbettin Şemin sohbet halinde iken sirenler çaldı. İlk geçmiş sırayla çök, yerleştirme ve tutun pozisyonları alındı. Elan sonradan hınç geçtikten sonraları tahliye başladı. Boşaltma sonrası AFAD ve Iğdır Belediyesi ekipleri binada taharri, istirdat çalışması başlattı. Boşaltma sonrası herkes tehlikesiz kavuşum alanı olan Iğdır Ortaokulu bahçesinde toplandı. Tahliye tatbikatı liyakatli tıpkı şekilde tamamlandı.

Yapılan manevra ile ilgili aynı enformasyon fail Iğdır Valisi ve Şehremaneti Komutan Vekili Hüseyin Açık Deniz Sarıibrahim, “Afetlerdeki tatbikatları bugün Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte yaptık. Ayın 9’unda ve 12’sinde Türkiye geneli yeniden kat sayı tıpkısı manevra yapacağız. Bu anlamda amacımız afet bilincini arttırmaktır. Içtima merkezlerindeki vatandaşımızın dimdik benzeri şekilde sevk edilmesi gayretimiz var. Türkiye’da kıran yer sarsıntısı anlamında başat anlamında afet hassasiyetini yüksek olduğu yer . Biz üstelik afetlere tedbir anlamında çalışmalar gerektiği kaygısıyla yola çıktık” dedi. – IĞDIR

Share: