Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşu kutlandı

Iğdır’ın antagonist işgalinden kurtuluşu kutlandı

IĞDIR – Iğdır’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 102’inci yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde yâd programı düzenlendi.

Iğdır Belediyesi uğrunda başlayan program Iğdır Valiliği, Iğdır Belediyesi ve Garnizon Komutanlığı çelenklerin Atatürk heykelinin önüne bırakılması sonrası Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti. Programda benzeri konuşma yapan Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Dava Öcal, “Karakteri erdemli Türk milletinin evet bağımsızlık ahiret yolculuğu diyenlerin gelecek nesiller üzere yani bizlerin bu topraklarda özgürce yaşayabilmeleri amacıyla ölümü seçtikleri gündür. 14 Kasım 1920 ülkemiz genelinde gerçekleşen kocaman mücadelenin Iğdır’da akıbet verdiği ve Iğdır’ımızın düşman işgalinden kurtarıldı bu cazip gündür. Iğdır halkının çabası Türk halkının Halas Savaşı’ndaki mücadelesinin balaban tıpkı ayağı olmuştur. Kazım Karabekir komutasındaki Türk ordusu Şarki Cephesi’nde 14 Son Teşrin’da 1920’de site merkezinde eke Türk bayrağının çekilmesi ile kurtuluşa ermiştir” dedi.

Program şiirlerin okunması ile sona erdi. Izlence çerçevesinde düzenlenmesi muhtemel halay ve çalgı aleti programı ise İstanbul Beyoğlu’nda 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı yıldırı saldırısından dünya tağyir edildi.

Anma törenine, Iğdır Valisi ve Belediye Başbuğ V. H. Engin Sarıibrahim, 5. Son Söz Komutanı P. Albay Ramazan Sedat Başlangıç, memleket protokolü, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Share: