Ihlara Vadisi’nde palavra turları baştan başladı

Kapadokya ile özdeşleşen balon turları, Kovid-19 salgını nedeniyle sunulan 2 almanak aranın arkası sıra Aksaray’dahi baştan başladı.

Nevşehir ve Kayseri’de yapılan balon turlarında bakir rota Aksaray’a çevrilirken, dünyaca adlı Ihlara Vadisi, Hasandağı ve Belisırma ile Selime Peri bacaları palavra turlarında şişman rabıt görüyor.

İstanbul’dan gelen benzeri takım ile palavra uçuşunu başlatan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Ihlara kanyonunun meçhul kalan güzelliğinin, Hasandağı’nın ihtişamının, Selime Katedrali’nin ve peri bacalarının nazirsiz güzelliğinin tıpkısı arada görüldüğünü söyledi.

Vali Aydoğdu, 8 palavra firmasının Aksaray’birlikte pervaz amacıyla müsaade aldığını belirterek, “Aksaray’üstelik birden fazla uçuş noktası ve seyahat güzergahının belirlenmesi için icraat sürdürülüyor. Aksaray’ın keşfedilmeyi muntazır turizm bölgelerinde palavra turlarına katılan turistler bölgenin tarihi ve tabii güzelliklerine hayran kalıyor. Bu noktada özellikle 2023’ten itibaren ağır ezgi balon turları ile uçuşların artmasını bekliyoruz.” dedi.

Ihlara’üstelik ahenktar uçuşlar önümüzdeki sene başlıyor

Aksaray’dahi palavra turlarının daha geçmiş başladığını fakat salgın zımnında uçuşlara duruluk verildiğini hatırlatan Aydoğdu, “İstanbul’dan gelen misafirlerimizle Ihlara Vadisi’nde uçuşlarımızı başlattık. Kapadokya bölgesinde Nevşehir’de, Aksaray Ihlara ile Kayseri’de uçuşlar bitmeme ediyor. Aksaray’üstelik ati yıl henüz eğlenceli ayrımsız şekilde Ihlara’dan uçuşlar yapılacak. Burada aşağı çokça güzelce aynı dekor var. Buranın gayrı uçuş alanlarından farkı şu, dünyanın yer büyük kanyonları beyninde gösterilen Ihlara Vadisi üzerinden balon ile yolculuk ediyorsunuz. İnanılmaz keyifli. Bu farklılığı herkesin görmesini istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Sıcak Çekicilik Palavra Pilotu Süleyman Karakaya birlikte çekicilik şartlarının balon uçuşlarında nazik ehemmiyet taşıdığını vurgulayarak, “Çekicilik atmosferi burada dört dörtlük ve 3-4 kilometrelik bire bir güzergahta Selime Katedrali’ne akla yatkın uçuyoruz. Kalkış yapılan noktadan vadi içinden çıkıldığında rüzgar bizi ‘S’ çizerek Selime Katedrali’ne akıllıca götürüyor. Dünyanın hiçbir yerinde ‘S’ seklinde uçuş sağlayıcı tıpkısı kayran yok. Bu birlikte uçuşumuzun henüz uzun olmasını sağlıyor ve daha gelgelli kuzuluk getiriyor.” ifadesini kullandı.Share: