İKÇÜ’den Moğolistan Millî Büyük Kuralı Başkanı Gombojav’a fahri doktora unvanı

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Moğolistan Millî Nazik Kuralı (Meclisi) Başkanı Zandanshatar Gombojav’a, Türk İslam Arkeolojisi Anabilim Dalı alanında fahri doktora unvanı verdi.

Üniversitede planlı törende konuşan Gombojav, konuşmasına Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesesine ilişik eroin ocağındaki patlamada hayatını kaybeden işçilere yağmur, yaralananlara şifa dileyerek başladı.

Gombojav, fahri doktoranın iki ülke arasındaki bol ilişkilerin nişanesi olduğunu, gelecekteki ilişkilerin henüz dahi gelişmesi üzere tıpkısı dayanak olacağını belirterek, iki mutluluk arasındaki tarihi bağların binlerce almanak geçmişe erbap olduğunu anlattı.

Moğol İmparatorluğu dönemine ilgilendiren onlarca eserin Anadolu’nun muhtelif yerlerinde keşfedildiğini anlatım eden Gombojav, Moğolistan coğrafyasında da Türk kültürüne ilgilendiren haddinden fazla sayıda eserin dönüş yüzüne çıkartıldığını kaydetti. İki ülkenin bili adamlarının Van’da çalışmalar yaptığını nâkil Gombojav, yapılan çalışmaları Moğol malumat tarihi açısından bakir aynı laf adına niteledi.

Gombojav, iki el arasında dip ekin bağları bulunduğunu vurgulayarak, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile iki ülke vukuf adamlarının yaptığı çalışmaların belgesel haline getirilmesi kararı aldıklarını aktardı.

Konuşmasını Türkçe cümlelerle tüketici Gombojav, “Bitişik komşunun külüne muhtaçtır.” dedi.

İKÇÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Muhsin Akbaş, Gombojav’ın İKÇÜ ile Moğolistan Devlet Üniversitesi (MUIS) ortaklığında kurulan İKÇÜ – MUIS Türklük Bilimi Araştırmaları Enstitüsünün açılmasına, Türkiye ve Moğolistan’daki Türk hars varlıklarına yönelik İKÇÜ vasıtasıyla hesaplı bilimsel çalışmalara destek verdiğini belirtti.

İKÇÜ-MUIS Türkoloji Araştırmaları Enstitüsünün Moğolistan’dahi gerçekleştirdiği kazı çalışmaları ve yüzey araştırmalarının Türk tarihi açısından gösterişli önem taşıdığını dile getiren Deniz Kazı, şunları tabir etti:

“Bunun beraberinde Türk ve Moğolistanlı tarihçi, arkeolog, Sinolog ve Türkologlardan oluşan ekip, Van çevresinde kazı bilimsel satıh araştırmaları projesi kapsamında icraat yapmaktadır. Bu kapsamda başta Van Müzesi’nde bulunan ve İlhanlı hükümdarı Hülagü Konak eliyle nesir ettirildiği düşünülen sarayda kullanıldığı tespit edilen eserleri incelemiştir. Çalışmalarını eserlerin bulunduğu hesap pusulası edilen bölgede yoğunlaştıran kol, İlhanlılar dönemine ilişik olabileceğini düşündükleri bir kervansaray ve seramik fırın kalıntıları tespit etmiştir. Bunlar da Hülagü Han’ın inşa ettirdiği yazlık sarayın bile aynı bölgede olduğu değerlendirmelerinin yapılmasına sefer açmıştır.”

Prof. Dr. Akbaş, İKÇÜ ile Moğol üniversitelerinin hisse senedi birliğinin, Türkiye ve Moğolistan arasında ilişkilerin elan de güçlenmesi ve bakir gelişim birliklerinin oluşturulması üzere köprü görevi da göreceğini kaydederek, “Gelecekteki bu ve tıpkısı çalışmalarda saygıdeğer Sedir Başkanımız Zandanshatar Gombojav’un desteklerinin nazik önem yeryüzü ettiği ortadadır.” dedi.

Konuşmaların arkası sıra Gombojav’a cübbe giydirilerek, fahri doktora diploması sunma edildi.

Share: