İkinci el makine piyasasında sakinlik devam ediyor

İkinci ahali araba piyasasında sükûnet bitmeme ediyor

Otomobil satışları güzeşte seneye bakarak yüzdelik 8 düştü

Oto galericiler 2023’ü bekliyor

İSTANBUL – İkinci ahali makine piyasası güzeşte yıla göre henüz durgun aynı yıl geçiriyor. Satışlar aynı eski yıla bakarak yüzde 8 düşüş gösterdi. Sene sonuna yaklaşırken araba satın alacaklar 2023 benzeri rate araçları bekliyor.

İkinci ahali araba piyasasında sükûnet devam ediyor. Bu dinginlik geçen yıla bakarak daha düşük bire bir ikinci ahali otomobil satma piyasasını oluşturdu. Güzeşte yıla göre ikinci halk otomobil satışları tahminî yüzdelik 8 düştü. Oto galericiler, bu durgunluğun yıl böylece bozulacağını belirtirken, 2023’e enerjik başlayacaklarını vurguladı. Galerici Müşkül Ekinci, “İnsanlar şu anda 2023 müşabih eskimemiş çıkacak otomobilleri bekliyor. Bu üstelik piyasanın ölmüş geçmesine etmen oluyor ancak 2023’e yaklaşırken piyasanın tekrardan hareketleneceğini ve canlanacağını düşünüyoruz” dedi.

“İkinci ahali piyasası güzeşte seneye bakarak elan cansız”

İkinci umum otomobil piyasasının durgunluğunu koruduğunu tamlayan Ağır Rençper, “İkinci halk piyasasında geçen seneye göre koca rakamları yüzde 8 düştü. Güzeşte seneye göre elan gevşek benzeri devir yaşıyoruz. Bunun sebeplerine bakacak olursak makine fiyatları çabuk tıpkısı çoğalma gösterdi. Bu artma insanları ihtiyaçtan çok otomobilleri tıpkı yatırım aracı namına görmelerine illet oldu. Sonrasında devletin yaptığı tedbirler bu yükselmenin önüne geçti. Dönemsel namına bu aylar alelumum otomotiv piyasasını etkiler. Baktığımızda senenin sonuna geliyoruz, ayrıntılar okula dönüyor, aileler çocuklarla ilgileniyor. Bu uzanım ikinci umum makine piyasasını etkiliyor. Bankaların yüreklilik faizleri ve akaryakıt fiyatlarının yukarıda olması da ayrı bire bir faal” ifadelerini kullandı.

“Sene sonu meydan hareketlenir”

İkinci halk otomobil piyasasının sene sonuna doğru hareketleneceğini belirten Dikici, “Senenin sonuna akıllıcasına yaklaşırken, insanlar araba değiştireceği zaman eskimemiş mümasil bir araba almak istiyor. Yıpranmamış yıla 2 ay kalmışken şu dakika araba alıp yaştan 1 yıl engel yolmak istemiyorlar. Bunu bekleyen bire bir hizip var. Bu üstelik hem ikinci eli hem üstelik sıfır vesile piyasasını durağan tutuyor. Yani 2023 benzeşim arabaları bekleyen bire bir hane var. Senenin sonuna akıllıcasına meydan tekrardan hareketlenir. Fiyatlara baktığımızda, yüzdelik 10-15 civarında dümbelek vürut bahis konusu. İnsanlar bu yüzdelik 10-15’lik mankafa gelmeyi göze aldıkları ahit ayrımsız şekilde ticaret dönüyor. Çevre esasen hiçbir ant durmaz, hoppadak rakamlar güncellenir, kaldığı yerden devam paha. İnsanlar yıpranmamış rakamlara kendilerini alıştıramadıkları ahit ayrımsız durağanlık hareketsizlik başlıyor” dedi.

Share: