İlkokul öğrencilerinin engelliler için hazırladığı proje TEKNOFEST’te armağan aldı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ’e “Açıkça Park Alanları Harita Uygulaması” projesi ile katılan beş 4. sınıf öğrencileri, festivalden ödülle ayrıldı.

Osmaniye Eşkâl Güneysu İlkokulu öğrencileri Berkay Dede Sünbül ve Ecrin Yanmaz’dan oluşan “A01 Güneysu Teknoloji Çağı Çocukları” takımı, engellilerin park alanlarını yalın kat bulması amacıyla proje hazırladı.

Web sitesi tasarlayan dallar, sitede, 81 ildeki özürlü sürücüler için ayrılan otopark alanlarını gösteren haritalara meydan verdi.

Çocukların tasarladığı sitedeki haritada seçme ilin üzerindeki karekod okutulduğunda o ildeki belirtik park yeri alanları açılıyor. Park Yeri levhasına tıkladıktan bilahare çökertme telefonuna mevrut konumla engelliler park yeri alanına ulaşabiliyor.

Projeyle, TEKNOFEST 2022 kapsamında Trabzon’da düzenlenen yarışmada finale mütezayit “A01 Güneysu Teknoloji Çağı Çocukları” takımı, 30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde Samsun’da gerçekleştirilen TEKNOFEST KARADENİZ’de “Yıldızlı Hayat Teknolojileri Yarışması”nda ikincilik elde etti.

İlkokul 4. derslik öğrencisi Berkay Ata Sünbül, AA muhabirine, mânialı sürücüleri çevirgeç park alanlarına götüren harita uygulaması yaptıklarını söyledi.

Projeyi evcil ve milli Deneyap Yazılım Iri ve alıcı sistemiyle hazırladıklarını anlatan Sünbül, “Web sitemizin Türkiye’de ve dünyada örneği ve tıpkı bulunmamaktadır.” dedi.

TEKNOFEST’e katıldıkları için çokça mutlu olduklarını anlatım fail Sünbül, “Geldiğim üzere çokça mutluydum. Bir Numara olacağımıza emindik ama ikinci olduk. Ondan bire bir gün ilk ikinci olduğumuzu açıkladılar. Çok mutlu oldum. Selçuk Komutan ile uçağımın olmasını ve onun kabilinden bilgin olmayı istiyorum.” diyerek konuştu.Share: