İmamoğlu, Fatih Kariye Içe Yöneliklik Merkezi’nin Temelini Attı: “Eşitlikte ve Adalette Sıra Yazacağız İstanbul’da”

Selen : OKTAY YILDIRIM Kamera: FIKDAN KARABAYIR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ‘150 Günde 150 Proje’ maratonu kapsamında ‘Fatih Kariye Otizm Merkezi’nin temelini attı. İstanbul’dahi, eşitlikte ve adalette sıra yazacaklarını belirten İBB Başkanı İmamoğlu, “Benim tek kat arkadaşım, benimle çalışan hiçbir arkadaşım, katiyen ayrımcılık yapamaz. Herkese denk ırgamak, adaletli girmek ve herkese özenli ayrımsız biçimde gitmek zorundadır. Bunun dışında davranan, hiçbir emanet benim kat arkadaşım değildir. Yok şu siyasal partiymiş, bu siyasal partiymiş… Onun yeri ayrı, belediyeciliğin ve hizmetin yeri ayrı. Şayet siz, değme şeyi fırka üzerinden konuşmaya başlarsanız, eve giren ekmeğe büyüklüğünde, ‘Parti verdi’ demeye başlarlar. Bundan Tanrı korusun milleti” dedi.

İBB, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında, “Fatih Kariye Otizm Merkezi Anne Atma Töreni”ni düzenledi. Alperen Ali Mahallesi’nde gerçekleştirilen törende, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bire bir konuşma yaptı. Temel atma töreni öncesinde Fatih’teki Hekimoğlu Mehabetli Paşa İlkokulu’na aynı ülfet gerçekleştirdiğini belirten İmamoğlu, hizmet ederken yer haddinden fazla çocuklardan erke aldığını kaydetti. “Bu his bana çokça koyu şeyler hissettiriyor” diyen İmamoğlu, konuşmasında satır başlarıyla şunları söyledi:

“ÖNCELİĞİMİZ, BU ŞEHRİN İNSANININ HERHANGI BIR ZAMAN YANLARINDA OLAN BİR KURUMUN VARLIĞINDAN EMİN OLMALARI: Hayatım süresince, hangi görevde olursam olayım, aşırı proje ve projeleri hayata geçirmek istiyorum. Amma bugünün tartışılan ve konuşulan aşırı projesinden bahsetmiyorum. Benim bahsettiğim eksantrik. Oldukça bu şehrin çocuklarına, gençlerine, kadınlarına ve hele mikro ve ılımlı gelirli ailelerin bireylerine haddinden fazla kızıl hizmetler yapmaktan bahsediyorum. Sivri proje, anca tıpkı madde. Benim bu şehrin insanına envestisman yapmaktan ve onları mutlu etmekten bambaşka tariflenecek bir begayet projem bulunmayan. Belki bazılarının farklı kitleleri bahtiyar etme üstüne titizlikleri mümkün. Bizim rüçhan konumuz; bu kent insanlarının yumruk çabucak her ahit yanı sıra olan bire bir kurumun varlığından tehlikesiz olduğu tıpkısı kent yaşamı var emreylemek istiyoruz.

ÖZGEM’LERİN SAYISININ ARTIRILMASI İÇİN TALİMAT VERDİM: Evvelce üstelik ferah hizmetler yapıldı. Amma bunları unutarak, ferah şeyler etme gayretinde olunan bir dönüş oldu. Hangi yazık kim bu konuda şehrimizin yönetiminin ıskaladığı çok şey var. Hususi gereksinimli bireylere yönelik hizmetlere da öncelik veriyoruz. Özel Gereksinimli Erat Terbiye Merkezleri’nin (ÖZGEM) sayısının artırılması üzerine üstelik arkadaşlarıma alelhusus talimatım var. ÖZGEM’de, ilkin otizmli efrat doğmak için, gelişimsel yetersizliği kâin evet bile riziko grubundaki çocuklarımıza ve ailelerimize yetişek, tedavi ve destek hizmetlerimizi sunuyoruz. Bu hizmetlerimizi elan de abartmak için bakir merkezleri ve yeni alanları fethetmek üzerine birlikte özenli tıpkısı mücahede içerisinde olacağız.

ÖZGEMLERDEN ŞU ANDA 2 BİN 17 ÖĞRENCİ YARARLANIYOR: ÖZGEM’lerden şu anda 2 bin 17 öğrencinin yararlanıyor. 4 yıpranmamış merkezin elan yapımına bitmeme ediyoruz. İstanbul’un 39 ilçesine fiyat bakım sunuyoruz. Tarihi Yarımada’yı bünyesinde barındıran Fatih ilçesinde Beyazıt Meydanı’ndan Kara Surları’na, Unkapanı Köprüsü kavşağından tarihi ibadethanelere büyüklüğünde 20’den çok kalemde tamamlanan ve bitmeme eden projelerimiz var. İddiayla söylüyorum kim; eşitlikte ve adalette tıpkısı çağ yazacağız İstanbul’bile. Kimin kime oy verdiğiyle tek şekilde ilgilenmeksizin, vatandaşlarımıza sunduğumuz her imkanın bir siyasal partisi olmaksızın, vatandaşa sunulan bire bir hizmet olarak hareket fail bire bir anlayışın içerisinde olacağız. Bundan katiyen vazgeçmeyeceğiz. Benim hiçbir el arkadaşım, benimle müteharrik tek arkadaşım, asla ayrımcılık yapamaz. Herkese bedel ırgamak, adaletli oluşmak ve herkese itinalı benzeri biçimde gitmek zorundadır. Bunun dışında davranan, hiçbir hayat benim el arkadaşım değildir. Bulunmayan şu siyasi partiymiş, bu siyasi partiymiş; onun yeri ayrı, belediyeciliğin ve hizmetin yeri ayrı. Eğer siz, seçkin şeyi parti üzerinden konuşmaya başlarsanız, aha partinin hizmeti, partinin yaptığı madde. Eve giren ekmeğe büyüklüğünde ‘Parti verdi’ demeye başlarlar. Bundan Allah korusun milleti.”

İLK ÖRNEĞİ BAŞAKŞEHİR

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Alpay birlikte konuşmasında, temelini attıkları merkezle ilişkin maharet bilgiler paylaştı. Buna bakarak, İBB’nin içe yöneliklik merkezlerinin ilk uygulama örneği, 3 Aralık 2020’de açılışı yapılan Başakşehir ÖZGEM oldu. Fatih ÖZGEM, başta “otizm sprektrum bozukluğu” olan ve sair gelişimsel yetersizliği bulunan risk gruplarındaki çocuklara, dünya standartlarında yetişek, sağaltım ve bindi hizmetlerini bir tane ayrımsız çatı altında sunabilecek.

Temeli atılacak merkezde, günlük sayı farkı 80-100 ortada öğrenciye bakım verilmesi planlanıyor. Alanında ehlivukuf kadrosuyla, kol ve ferdî sınıflar ile dram ve masal atölyesi, baziçe odası, güruh salonu ve seminer sınıfı vadi algı olup, ailelere üstelik ruh bilimsel bindi imkanı sağlanacak merkezde, spor salonu ile kafeterya bölümleri üstelik bulunacak. Fatih ilçesindeki hususi gereksinimli erat ve ailelerine bakım verecek Kariye Otizm Merkezi’nin 2023 yılında tamamlanması planlanıyor.

Share: