İngiltere ihsas raporu: Rusya-Ukrayna savaşı bakir benzeri aşamaya dercetmek üzere

İngiltere Defans Bakanlığı yoluyla yayınlanan Ukrayna- Rusya savaşına dair ihsas raporunda Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının bakir ayrımsız aşamaya vira etmek için olduğu anlatım edilerek, “Yer ciddi çatışmalar, Zaporizhzhya’dan Herson’a akıllıca güneybatıya uzanan ve Dinyeper Nehri’ne paralel uzanan tahminî 350 kilometrelik ayrımsız cephe hattına kayıyor” denildi.

İstihbarat raporunda, Rus kuvvetlerinin, Ukrayna marifetiyle alın akın beklentisiyle yahut belkili bir saldırıya tedbir kendisine güneyde toplandığı belirtilerek, “Rus askeri kamyonları, tankları, çekili topçu ve ayrıksı silahlardan oluşan uzun konvoylar, Ukrayna’nın Donbas bölgesinden uzaklaşmaya devam ediyor ve güneybatıya yöneliyor” denildi. Teçhizatın de ayrıca Zalim işgali altındaki Melitopol, Berdiansk ve Mariupol’dan ve Rusya anakarasından Kerç Köprüsü üzerinden Kırım’a taşındığı bildirildi.

800 ila bin askerden oluşan Kol Taktik Grupları’nın (BTG) Kırım’a konuşlandırıldığı ve az daha kesin olarak Herson bölgesindeki Moskof birliklerini iaşe etmek üzere kullanılacağı belirtilen raporda, “02 Ağustos 2022’de Kırım’a yeni tıpkı BTG konuşlandırıldı ve bire bir zamanda BTG’ler Gün Doğusu Kuvvetler Grubu’ndan yeniden konuşlandırılıyor. Bunlar şişman ihtimalle önümüzdeki günlerde Herson bölgesine gönderilecek” denildi.

Ukrayna kuvvetleri hedefini, Herson’u Rus işgali altındaki Kırım’a bağlayan ciddi kendisine koskocaman demiryolu hattı bile dahil kalkmak amacıyla Ukrayna’nın güney bölgelerinde mütezayit sıklıkta köprüler, cephane depoları ve demiryolu bağlantılarına odakladığı tabir edilerek, “Rusya’nın Ukrayna’ya cebin savaşı eskimemiş ayrımsız aşamaya çalmak için. Sunma alçak çatışmalar, Zaporizhzhya’dan Herson’a doğru güneybatıya uzanan ve Dinyeper Nehri’ne paralel uzanan yaklaşık 350 kilometrelik aynı alnaç hattına kayıyor” ifadelerine vadi verildi.

Share: