İNGİLTERE’NİN ‘GİTMEYİN’ UYARISI YAPTIĞI ŞIRNAK’TAKİ KONSERE 20 BİN KİŞİ KATILDI

İNGİLTERE Dışişleri Bakanlığı’nca 27 Eylül’dahi düzenlilik gerekçesiyle gidilmemesi amacıyla yapılan uyarılara rağmen Şırnak’ta, 20 bin kişinin katılımıyla konser düzenlendi. Vali Osman Bilimci, ailesiyle gençlerle olduğunu belirterek, Onların amaçları doğrusu bu ülkeyi bölmek. Onlar buradaki Kürt halkının dostları değil. İngilizler bile Almanlar bile buraların düşmanları dedi.

Şırnak Valiliği ve Şırnak Belediyesi organizasyonuyla yapılan ‘Şırnak Kültür Şöleni Konserleri’nde cemaziyelevvel geceleyin binlerce kişinin katıldığı dinleti düzenlendi. Şırnak Üniversitesi yerleşkesindeki futbol sahasındaki etkinliğe Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Rektör Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, İl Emniyet Müdürü Cemal Dalman ve 20 bin dirilik katıldı. Etkinlikte Şırnaklı dengbejler, evcil şarkıcı ve toplumsal iletişim araçları fenomeni Tıvorlu İsmail ile hanende Alişan sahneye artık. Alişan ile Tıvorlu İsmail, konserde ikili yaptı. Şırnaklılar, konserde seslendirilen şarkılarda halay çekip eğlendi.

Şırnak Valisi Osman Bilgin ise İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nca toplumsal medyadan 27 Eylül’de asayiş gerekçesiyle kente gidilmemesi yönünde yapılan uyarıyı hatırlatarak, ailesi ve gençlerle alay malay burada olduklarını söyledi. Bilimci, Onların amaçları elhak bu ülkeyi fasletmek. Onlar buradaki Kürt halkının dostları değil. İngilizler bile Almanlar birlikte buraların düşmanları. Doğrusu Osmanlı’dan beri buraya düşmanlık yapmışlar. Bilindik 100 yıl ilk bu bölgede ilkin Irak, Suriye gelmek üzere karıştıranlar onlar. Bugün Suriye’de şayet 1 milyon insan ölmüşse bunun müsebbibi İngilizler, Almanlar ve Fransızlar, Amerikalılar. Burada varlık var. Bahtiyarlık var. Gecenin bu saatinde insanlar bahtiyar ayrımsız şekilde eğleniyorlar. Güvenlikle ilişkin tek ülkü yok. Ego onlara şurası hikâyelemek istiyorum; şayet onlar Londra’üstelik, Berlin’üstelik rahatlarsa biz zaman burada Şırnak’ta huzuru ve güvenliği sağladığımız amacıyla rahatlar. Onlar şurası unutmasınlar; Avrupa Birliği ve NATO’nun sınırları Şırnak’tan, Hakkari’den başlar ve burası güvenliyse onlar birlikte güvendedir. Şurası bilsinler ki gerçekte onlar, bize çokça özdek borçlular. Tığ onların güvenliğini sağlıyoruz, huzurunu sağlıyoruz diye konuştu.

Etkinlik, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Tekellüm Topluluğu gösterisi ve konserlerle gecenin ilerleyici saatlerine büyüklüğünde sürdü.

Share: