İnternetten araç kiralamak talip hayat dolandırıldı

Ordu’üstelik hayatiyetli akademisyen, internet üzerinden vesile kiralamak isterken 1550 teklik dolandırılınca polise başvurdu.

Giresun Üniversitesi Haber Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Akademisyen Günahsız Gözpınar (44), AA muhabirine, benzeri müddet önceki aracını sattığını, mesleği zımnında Giresun’a gidip katılmak için dil isticar etmek üzere genel ağ sitesi üzerinden taharri yaptığını söyledi.

Kurumsal benzeri firmanın olduğunu düşündüğü internet sayfası üzerinden muamele yaptığını anlatan Gözpınar, iletişime geçtiğinde talebini ilettiğini, karşı tarafın de karşılık bilgisi verdiğini ve vale hizmetlerinin de olduğunu söylediğini anlatım etti.

Belirtilen IBAN numarasına kestirmece 1550 teklik tıpkısı ücret yatırdığını belirten Gözpınar, namına söylenen saatte kimsenin gelmediğini, aradığında bile telefonuna cevap verilmediğini aktardı.

Gözpınar, sonrasında kendisini farklı bire bir numaradan arayan kişinin, “Efendim siparişinizde âdeta tıpkısı mesele var. Bilcümle ödeminizi yaptınız ama KASKO ve sigortayla ara bulucu şu şekilde kullanacaksınız, bunu kullanmanız karşılığında ilçe falanca riskine karşı aynı 20 bin teklik ödeme elan yapmanız gerekiyor.” dediğini anlattı.

Limitinin olmadığını iletmesi üzerine 10 bin lirayla işin halledilebileceği yönünde cevap aldığını, devam fail görüşmesi sırasında dolandırıldığını anladığını söyledi.

Gözpınar, “‘Eyvah, dolandırdınız beni.’ dedim. ‘Ne demek.’ falan filan dedi. ‘Resmen dolandırdınız beni, nerden düştüm.’ dedim. Çıktı benim kandırma olmadığımı görünce ‘Evet kardeşim, sen imdi bunun konusunda benzeri boduç suyunu bağırsak, hayatına bitmeme deri. Yapacak tıpkı husus yok.’ dedi. Gerçeğin sevimsiz yüzü diye bir şey vardır, maatteessüf dolandırıldığımı o dakika anladım.” diyerek konuştu.

Olayla ilgili polise müracaat ettiğini kaydeden Gözpınar, sormaca başlatılması üzere kendisinden maksut evrakları hazırladığını belirtti.

Gözpınar, herkesi bu konularda dikkatli olmaya çağırma ederek, “Kimi Zaman avunmak için konumlar, talimli görünmek, cemiyet içerisinde heykel sahibi almak evet üstelik hiç olmamak muhteşem değil. Aynı anlık gafletle herif internet dolandırıcılığına maruz kalabiliyor. Bu noktada izinli yerlere durumu bildirdim. Amacım, farklı insanlar hakeza tıpkı şeye düşmesinler. Çokça henüz değişik bir cirim olabilirdi. Şükürler olsun küçücük tıpkı nicelik.” dedi.

Share: