Isıdam hava besicilerin yüzünü güldürüyor

Sıcak gelgel besicilerin yüzünü güldürüyor

MUŞ – Muş’ta albeni sıcaklığının sezon normalleri üzerinde seyretmesi hayvanlarını stabil ve meralarda otlatan besicilerin yüzünü güldürüyor.

Kent genelinde geçimlerini hayvancılıkla sağlayıcı besiciler, hayvanlarını hariç dahi otlatmaya devam ediyor. Meyan ayına girilmesine karşın elan kar yağışının yaşanmamasını fırsata çeviren besiciler, ağızotu ve saman tüketiminden artırım sağlıyor. Havanın kurak ve arada bir dahi güneşli geçmesi sunma çok gerçekten ve büyükbaş hayvan besicilerini sevindiriyor.

Merkeze bağlı Bozbulut köyü kırsalında besicilerle benzeri araya mevrut Muş Damızlık Kucak ve Tutturuk Birliği Başkanı Inayet Salkım, Muş’un hayvan potansiyeli itibarıyla Türkiye’birlikte kebir benzeri yere eş olduğunu söyledi. Kente küçükbaş efsanevi varlığının 1 milyon 300 bin civarında olduğunu anlatan Salkım, “Türkiye genelinde küçükbaş hayvan sektöründe ongun tıpkısı noktadayız. Havaların bu mevsimde sıcak geçmesi besiciler açısından sevindirici. Temas sene Çatlak ayında etken olan kar yağışı ve sevimsiz hava dolayısıyla hayvanlarımızı içeride besliyorduk. Şu dakika Açıklık ayında olmamıza rağmen hayvancılık sektörü kendisine ikinci baharı yaşıyoruz. Görüldüğü üzere hava çokça domuzuna. Meralar de hayvanların otlatılması çok ergonomik. Bir Nice bölgede sevimsiz ve kar yağışı enerjik olurken, ilimizde hayvanların halen merada otlatılması çiftçimizi günlük averaj 2 bin teklik masraftan kurtarıyor. Bu açıdan hayvanların merada otlatılması besiciler için çokça şişman tıpkısı üstünlük sağlıyor” dedi.

Bozbulut köyünde besicilik işleyen Emrah Yakıcı ise hava sıcaklığının zaman normalleri üzerinde seyretmesi nedeniyle hayvanlarını meralarda otlatabildikleri amacıyla sırlar ve samandan balaban ölçüde tasarruf ettiklerini tabir etti. Bir Nice havza de kar yağdığını belirten Müessir, “Muş Ovası’nda halen havalar güneşli ve sıcak geçiyor. Bibi hayvanlarımızı meralarda otlatıyoruz. Hem yemden tasarruf ediyoruz hem bile hayvanlarımızın gelişmesine katkı sağlıyoruz. Kar hangi büyüklüğünde geç yağarsa hayvanlarımızı o oranda dışarıda otlatabiliriz. Yaklaşık 500 koyunum var. Sabah güneşin doğuşuyla hayvanlarımızı meraya getiriyoruz ve akşam ezanı saatlerine büyüklüğünde otlatıyoruz. Bizim üzere bu mevsimde tıpkısı çevrim üstelik hayvanlarımızı merada otlatmak çok nadir” diye niteleyerek konuştu.

Share: