“Işık hadisesi”ni bağlı olmak için sabahleyin namazında benzeri araya geldiler

Siirt’in Tillo ilçesinde, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin 258 sene önceki yaptırdığı çerağ düzeneğiyle güneşin ilk ışınlarının hocası İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucunu aydınlatması vatandaşlarca izlendi.

Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu’nun himayelerinde, Tillo Kaymakamlığı ve Tillo Belediyesince kaymakamlık meydanında program düzenlendi.

Vatandaşların bile sargı gösterdiği programda UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2015 yılında dahil edilen, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin hocası İsmail Fakirullah’ın vefatı üzerine “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?” diyerek 258 yıl önce türbesinde yaptırdığı ışık düzeneğiyle güneşin geçmiş ışınlarının hocasının başucunu aydınlattığı anın gerçekleşmesi beklendi.

Tekbir ve salavatlar getirerek bekleyenler, güneşin doğmasıyla saat 06.19’da gerçekleşen ve 5 an süren hadiseyi uray binasına kurulan ekrandan izleme etti.

Vatandaşlar, o anları çökertme telefonlarıyla bile kaydetti.

“Böyle iri tıpkı zatın günümüze büyüklüğünde iz bırakması hoşur hava donör”

Mardin’den mevrut Zeynep Öziş, AA muhabirine, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin hocasına gösterdiği bu saygıyı gelip durumunda kaplamak istediğini dile getirerek, “Haddinden Fazla duygulandım. Ayrımsız öğretmenin aynı öğretmenine, ayrımsız hocasına gösterdiği bu saygıyı çokça bir iki görebiliyoruz. Anbean aynı azalıyor. Böyle şişman ayrımsız zatın günümüze büyüklüğünde kalıntı bırakması süfli hava donör.” dedi.

Erzurum’dan mevrut Ayşe Ercan dahi böyle ayrımsız atmosferi durumunda görmenin balaban tıpkı maneviyat değeri olduğunu anlattı.

“Sunma çok dahi ‘Yılın ilk güneşi benim hocamın başucuna değmeyecekse neyleyim ben o güneşi’ demesi beni haddinden fazla etkiledi. Siktirici çok adamakıllı tıpkısı atmosfer. İbrahim Hakkı Hazretleri Erzurumlu ama hocası buralı olduğu için hocasının ilminden yararlandığı üzere hocasıyla birlikte defnedilmeyi değer görüyor.” diyen Ercan, bu asıl tanık olmanın kendisini mutlu ettiğini bildirdi.

İstanbul’dan gelen Mustafa Aras bile duygusal yönden haddinden fazla domuzuna aynı espas geçirdiğini dile getirerek, “Hepimiz hadiseyi yerinde yutmak amacıyla güneşin doğduğu vakti bekledik.Sıradan çokça güzeldi. Telefonlarımızdan bu hatırat çektik. Herkesin buraya gelmesini ve burayı tanımasını istiyorum.” diye konuştu.

Programa Ilbay Osman Hacıbektaşoğlu, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay Başbuğ vekilleri Eyüp Yeşil ve Hiçlik Albayrak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Ankara Tecim Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Siirt Cumhuriyet Başsavcısı Tuğan Sarıca, Hak Komisyonu Başkanı Erhan Obut birlikte katıldı.

Işık hadisesi

Siirt’in Tillo ilçesinde hocası İsmail Fakirullah’ın 1734’te vefatının ardından çok üzülen İbrahim Hakkı Hazretleri, “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?” diyerek arayışa girmişti. İbrahim Hakkı Hazretleri, hocası üzere canip tarafında cihannüma kâin tıpkısı türbe ve Tillo’nun tahminî 3 kilometre uzağında bayır üzerinde taş zar yapmıştı.

Her yıl ekinokslarda doğan güneşin, duvarın ortasında kâin pencereden süzülen evvel ışınları, kuledeki aynaya yansıdıktan sonraları ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan bile İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucuna doğuyor. 1960’lı yıllarda yapılan restorasyonda, pencerenin yerinin değişmesi sonucu sistem izlenemez arkaç gelmişti. 2011’de değişik üniversitelerinden fen insanlarının yaptıkları çalışmayla kullanılmamış aynı sırça açılarak olayın gine izlenmesi sağlanmıştı.Share: