İstanbul Barosu Genel Yerleşmiş… Komutan Adayı Saraç: “Sizi Zaman Yazmaya, 144 Yıl Sonra İstanbul’a Karı Baro Başkanı Seçmeye ve Cumhuriyetin 100….

SELEN: EDDA SÖNMEZ- OKTAY YILDIRIM/ KAMERA: SADIK KARAKULOĞLU

Dünyanın en büyük ve Türkiye’nin önceki barosu olan İstanbul Barosu’nun önceki avrat başkanı almak üzere adaylığını koyan Sürgün Saraç, “Zaman karı avukat sayımız koca sayısından çok. Baromuz 144 yıldır esas hakların mücadelesini veriyor. Ancak 144 yıldır eş baro başkanı olmadı. O halde arz anne adalet olan eşitliği sağlamanın birlik zamanıdır. Zaman sizi hemen grubumuza oy vermeye değil, gün yazmaya, 144 yıl sonradan İstanbul’a avrat baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına avrat başkanla girmeye davet ediyorum. Ayrımsız avukat yerine kimsenin karşısında eğilmedim. Tek zorla karşısında eğilmeyeceğime küçümseme veriyorum” dedi.

İstanbul Barosu’nun eskimemiş başkanının seçileceği 52’nci Umumi Asamble toplantısı Koy Kurultay Merkezi’nde sürüyor. İki zaman sürecek olan genel kurulda 8 avukatlık grubundan 9 namzet başkanlık amacıyla yarışıyor.

İstanbul Barosu seçiminde riyaset için yarışacak isimlerden biri üstelik Önce İlke Çağcıl Avukatlar Grubu’nun ön seçimle muayyen adayı Av. Filiz Saraç oldu. Saraç, İstanbul Barosu’nda Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik, Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) Umumi Heyet Üyeliği gibi görevlerde bulundu.

Saraç, adaylığını ilan ettiği konuşmada, bu genel kurulun zaman fayrap etmek için aynı okazyon olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“ÜNSIYET DEVLETİNDEN GİTTİKÇE UZAKLAŞTIĞIMIZ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ: Gelişigüzel periyot asıl hakları hiçe sayan, peşpeşe sâdır yasaların karmaşası ve hukuka ters uygulamaların ortamında mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. Ülkemiz bugün teftiş mekanizmaları olmayan aynı başkanlık sisteminin ünsiyet devletini ortadan kaldıran sürecini yaşamaktadır. Hüküm bağımsızlığı ağır sıklet derecede zedelenmiş durumdadır. 2003 yılında İstanbul Barosu Belgeseli’nin genel koordinatörlüğünü yaptım. Bu say sırasında baronun tanık olduğu hep dönemleri incelediğimde dahi gördüğüm amacıyla, İstanbul Barosu hak ihlali gördüğünde itiraz fail olmuştur. Hak ihlalleri bile iktidarlardan, gücü elinde bulunduranlardan dirimsel. Bu sebepledir kim barolar, doğruluk ihlali olduğunda konuşurlar, itiraz ederler ve muhaliftirler.

PARLAMENTER SİSTEM TALEBİMİZ, KUVVETLER AYRILIĞI VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR: Seçilmem halinde  İstanbul Barosu’nda görev yapmış ve yapmakta olan mecmu başkanlarımız gibi, hukuk devleti ilkelerine uymayan, hukukun üstünlüğüne çap uygulamalara itiraz fail bire bir baro başkanı olacağım. Riyaset sistemi ile kuvvetler ayrılığı daha bile ast art edilmiştir. Milletvekili herkes talebimiz, kuvvetler ayrılığı ve hız bağımsızlığı vazgeçilmezimizdir. Yasaları uygulayanlar adına avukatların çığır örgütü barolarımızın Meclis’e aracısız yasa teklifi verebilmesi, baroların ve TBB’nin aracısız Temel Mahkemesi’ne nakız davası açabilmesi için düzenlemelerin takipçisi olacağız. Esas haklara karşıt yasa ve uygulamaları izlem ve savaşım edeceğiz.

BAŞKAN OLURSAM İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDE NELER Mİ YAPACAĞIM? DAHA ILK YAPTIKLARIMI: Başkan olursam insan hakları ihlallerinde neler mi yapacağım? Elan ilk yaptıklarımı yapacağım. İstanbul Barosu Genel Yazmanlık dönemimde Pamukova tren kazasının devrisi günü tespitler özne baro heyetindeydim. Depremde çöken kız yurdu üzere Bingöl’deydim. Aladağ’daki az yangını ve Çorlu katar kazasında TBB Yönetim Kurulu üyesi kendisine duruşmalardaydım. Elazığ depremi sonrası Elazığ’daydım. Baro yöneticisi olmadığım 99 depreminde çöken binaların arasında tespitteydim. STK kendisine Aydos Ormanı’nın imara açılmamasına karşı verdiğimiz mücadelede muvaffakiyetli olduk. Düzce selinde sorumluların bulunması üzere yaptığımız suç duyurusunda bulunduk. Soruşturmaya müsaade verilmeyince da yaptığımız itirazla kararı kaldırttık. 8 ahit önce Bartın’birlikte madende benzeri hisse senedi cinayeti yaşandı. Yaşam hakkı ihlali başta doğmak üzere adam hakları ihlalleri bitmiyor ve bunlar üzere mücadeleye bitmeme edeceğiz. Bu vesileyle hayatını kaybeden mecmu madencilerimize Allah’tan yağmur diliyorum. Yurttaşın gücünün yetmediğini gördüğümüz ana haklara ait mağduriyette yanlarındaydık. Yanlarında olmaya devam edeceğiz.

SANSÜR YASASINA, MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARA KARŞI SAVAŞIM EDECEĞİZ: Sıkı Denetim yasasına ilgilendiren tamlık toplumun üstüne gelen çığın tıpkısı kıran kabilinden toplumu demokrasimizi, akıl ve orgazm özgürlüğünü, anlatım özgürlüğünü tehlikeye soktuğu celi. Sıkı Denetim yasasına alın İstanbul Barosu yerine savaş edeceğiz. Adil yargılanma talebindeki Selçuk Kozağaçlı, içtimai muhalefetin olduğu yerde savaşım veren, toplumsal davaların avukatı Fert Atalay içinde İstanbul Barosu’nun mücadelesini sürdüreceğiz.Meslektaşlarımız dahi görevlerini yaparken şiddete maruz kalıyor. Avukatlık mesleğinin saygınlığına yapılan herhangi bir çevik vatandaşın türe taharri özgürlüğüne savunma hakkına saldırıdır. Avukatsız tıpkısı önem talip anlayışın mergup nahak söylemler avukatlara şiddeti arttırıyor. TBB Yönetim Kurulu üyesi namına TBB namına müdahil olduğum ve duruşmalarını strateji ettiğim meslektaşım Av. Ersin Arslan’ı, mail zamanda Bakırköy’birlikte katledilen Av Para Bakırtaş’ı rahmetle anıyorum. Hiçbir meslektaşımızın çabukluk mağduru olmaması üzere, meslektaşlarımıza müteveccih şiddette baroların ilgisiz şartsız müdahil olabilmelerini sağlamak üzere mücadeleyi sürdüreceğiz.

GENÇÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ: Ünsiyet fakültelerinin ölçüsüz ve programsız mezun vermeleri üzerinde tabii ki mücadele edeceğiz. Müfredatlarının daha gür hale gelmesi amacıyla talepkar olacağız. Hep meslektaşlarımızın özellikle üstelik gailesiz meslektaşlarımızın ve stajyer avukatların hal muntazır bir nice sorunu bulunuyor. İş alanlarının daralması, kazançlı ve içtimai güçlükler alelhusus zinde meslektaşlarımızın geleceğe dair umutlarını yitirmesine sebep oluyor. Umudunu yitirmeyin zinde meslektaşlarım. Eskimemiş döneme ilgilendiren projelerimizi gailesiz meslektaşlarımızla gelişigüzel hazırladık. Küçük Ay ayından bu yana cazibe ve projelerimizi, geleceği mensur edecek siz genç avukat meslektaşlarımızla ve stajyer avukatlarımızla birlikte hazırladık ve birlikte hayata geçireceğiz. Canlı meslektaşlarımızın sayısından yakınmayacak, bu gücü mesleğin gücüne dönüştüreceğiz. Tendürüst meslektaşlarımız özellikle gelmek için soylu erki ve içtimai sorunlarına baronun yetkileri çerçevesinde analizör bulacağız. Bu öncelikli hedefimiz olacak. Geçmişin deneyimi ile gençliğin vizyonunu ve dinamizmini aynı araya getirerek mesleğimize henüz üstelik balaban katkılar sunacağız.

CMK AVUKATLARIMIZIN BİRÇOK SORUNU VAR: Ceza Muhakemesi Kanun’u (CMK) kapsamındaki avukatlık ecir tarifesinin arttırılması ve uzlaştırmacıların avukatlardan oluşması üzere mücadelemize bitmeme edeceğiz. Adliyelerin yönetiminde saraka sahibi olacağız. 2005 yılında İstanbul Barosu CMK Komisyonu’ndan sorumluydum. Yasa değişiklikleri olmuştu. Ödemelerde yüklülük olmuştu. ve geçmiş gösteri kararını almış ve ara sıra istisnalar dışında durdurmuştuk. CMK’da KDV yüzdelik 8’e indirildi. Idrak muafiyeti sağlanmasına üzere uğraşacağız. Acun düzeninin gittiği yerin avukatlık mesleğine nerelerde iş alanları yaratacağını tespitle, ülkemiz avukatlarını dünya ölçeğinde avukatlar haline getirecek tahlilleri dinç avukatlarla birlikte yapmalıyız. Acun baroları ile yapılacak teşrikimesai protokolleri ile temas yaş grubunda meslektaşımızın bandaj duydukları alanlarda kendilerini ihya imkanı sağlamalıyız.

ÇEVREYE DUYARLI OLMAYA BITMEME EDECEĞİZ: Baromuzun yer kent ve bayındırlık hukuku alanındaki, iklim değişikliği komisyonlarımızın alanındaki çalışmalarını daha bile artıracağız. İstanbul’un akciğerleri Aydos’un imara açılmaması amacıyla STK gözetiminde yürüttüğümüz ve imar planının iptali ile sonuçlanan mücadeleye eş kasaba üzere mücadelemizi baromuzda üstelik devam ettireceğiz. Yeşil aynı dünya için, sağlıklı yakınlarda hayat hakkı için çalışacağız. Afiyet ile ilgilendiren tamam çalışmaları sülale bireylerimizi bile kapsayacak şekilde geliştirmeye, devam edeceğiz. TBB Umumi Heyet üyeliğim sırasında çoklu baroya ve temsilde adaletsizliğe cebin savaş verenler arasındaydım. Ankara’üstelik baro başkanlarını karşılayan onlarla polis güçleri barikatlarında kalandım. Iz örgütlerini bastırmak isteyen, barolarımızı yarıcı anlayışlara karşı mücadelemiz sürecektir.

SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE 144 YILLIK İSTANBUL BAROSU’NUN İLK KADIN BAŞKANI OLACAĞIM: 32 yıldır adliye koridorlarında sizler üzere avukatlık yapmaktayım. İstanbul Baromuzda Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Yazmanlık, Başkan Yardımcılığı kalkmak amacıyla birçok görevde bulundum. TBB Istişare Eğitim Yerleşmiş Üyeliği ve Staj Terbiye Merkezi Yürütme Kurulu Üyeliği yaptım. 2017-2021 döneminde TBB Umumi Heyet Üyeliği yaptım.  ‘Avrupa Konseyi Kanunuesasi Mahkemesi’ne Ferdî Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Eş Projesi’nde TBB Temsilcisi, ‘TBB Kadın Hukuku Komisyonu Koordinatörlüğü’, ‘Türkiye Barolar Birliği CMK Komite Başkanlığı’ görevlerinde bulundum. Yaptığım görevlere, önseçim sonrası aday namına geldim. Demokrasiye yürekten inanıyorum. Bu nedenle grubumuzda hep kurullarımızı ön seçimle belirledik. Baro başkanlığını meslektaşlarımızla alay malay kaçırmak, mesleğimizin ihtiyaçları ve sorunlarına gelişigüzel hal keşfetmek adına görüyorum. Seçildiğim takdirde 144 yıllık İstanbul Barosu’nun geçmiş karı başkanı olacağım.

İSTANBUL BAROSU ÇIĞIR ÖRGÜTÜNDEN İBARET DEĞİLDİR: İstanbul Barosu iz örgütünden ibaret değildir. Zira, İstanbul Barosu tarihsel mücadelenin örgütüdür. İstanbul Barosu, eşinden güç gören, katledilen kadınlarımızın, istismara uğrayan çocuklarımızın çığlıklarına vurdumduymaz kalmayanların, kulağını tıkamayanların örgütüdür.

CUMHURİYET’E  VE ATATÜRK’E HEPİMİZİN BORCU VAR: İstanbul Barosu, adalet diyen ama sesini duyuramayanların sesidir. Zaman İran’de Afganistan’da kadınlar hakları için savaş veriyor. Selam olsun diyorum. Bu hakları bize yıllar geçmiş sağlayan Cumhuriyet’e ve Atatürk’e hepimizin borcu var. Çok sayıda baromuz umumi kurullarını tamamladı. Seçilen cemi başkanlarımız kutluyor ve başarılar diliyorum. Ancak Artvin -Ağıl Varan, Bilecik -Halime, Bitlis -Gülhan Alay Kademe, Bolu – Perihan Bengü Akşemsettin, Çanakkale Gülme Dağ, Ordu-Sibel Torun, Sakarya-İlknur Ebiz Baht, Samsun-Bulak Gürsel Yıldıran, Sinop- Funda Öztürk Yıldıran, Trabzon-Önsezi Keleş Görgülü, Tunceli- Fatma Kalsen, Yalova-Elif Turnacı Çavuş… Karı baro başkanlarıma buradan antrparantez esenleme gönderiyorum. Siz meslektaşlarımızın desteği ile haddinden fazla yakında İstanbul Barosu Başkanı kendisine aralarına katılacağıma inanıyorum.

SİZİ CUMHURİYETİN 100. YILINA KADIN BAŞKANLA GİRMEYE DAVET EDİYORUM: Zaman karı avukat sayımız koca sayısından aşkın. Baromuz 144 yıldır anne hakların mücadelesini veriyor. Ancak 144 yıldır kadın baro başkanı olmadı. O halde arz esas türe olan eşitliği sağlamanın mecmu zamanıdır. Bugün sizi elden grubumuza rey vermeye değil, zaman yazmaya, 144 sene sonradan İstanbul’a eş baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına eş başkanla girmeye davet ediyorum. Ayrımsız avukat kendisine kimsenin karşısında eğilmedim. Tek zorla karşısında eğilmeyeceğime hezel veriyorum. Ama bu imkanı sağlayıcı Atatürk huzurunda bu yolu açan önce karı avukatımız Ülker Ağaoğlu’nun hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”

Share: