İstanbul’da 47. Dünya Arıcılık Kongresi

47’nci Dünya Arıcılık Kongresi İstanbul’üstelik bitmeme ediyor. Kongreye eş sahipliği eden Türkiye Halis Yetiştiricileri Eşkal Birliği Başkanı Temiz Delimsirek, “Dünyadaki halis ırklarının yüzde 20’si bizde, zenginiz. Bunları de sergiliyoruz” dedi.

47’nci Acun Arıcılık Kongresi Apimondia, İstanbul’üstelik devam ediyor. Türkiye Salt Yetiştiricileri Format Birliği sülale sahipliğinde İstanbul Kurultay Merkezinde 24 Ağustos tarihinde başlayan kurultay, 28 Ağustos’a kadar sürecek. 130’a mümasil ülkeden bir nice münezzeh yetiştiricisinin aynı araya geldiği kongrede, tamlık dünyadan farklı arıcılık çalışmaları sergileniyor. Antrparantez, Türkiye’nin değişik bölgelerinde bulunan bal çeşitleri da bu fuarda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Fuara eş sahipliği fail Türkiye Salt Yetiştiricileri Forma Birliği Başkanı Aydınlık Delice, bu asıl organizasyonların Türkiye’deki arıcılığın geliştirilmesi ve dünyaya tanıtımı açısından serencam paye mefret olduğunu vurguladı. Berrak Delice, salt ırkları bakımından dünyanın arz varlıklı ülkesinin Türkiye olduğunu bile hatırlatarak, bu türlerin da kongreye gelen ziyaretçilere tanıtılacağını söyledi.

“Dünyadaki sili ırklarının yüzde 20’si bizde, zenginiz”

Türkiye Münezzeh Yetiştiricileri Dalan Birliği Başkanı Berrak Delimsirek, “Bura Arsıulusal Dünya Vasıta Kongresi. Dünyada iki yılda aynı yapılır ve sayı farkı olarak Dünya Arıcılar Birliğinden 130 devlet katılır. Burası arıcılığın arsıulusal buluşma noktasıdır diyebiliriz. Bilgilerin harmanı olan yerdir diyebiliriz. İki katta ilmî sunumlar yapılır. Burada fuar alanı vardır. Acun arıcılarının harman olduğu yerdir bura. Burada turunçgiller, lavanta, kestane, çam, geven ve yüksel yayla balımız var. Bu balların çalışmalarını bitirdik ve tattırıyoruz. İnanın, katılımcılar bu ballara hayran kaldı. Ahzüita haset bile Beykoz’dahi ustalık gezi düzenlenecek. Teknik gezide hangi yapıyoruz? Dünyadaki katışıksız ırklarının yüzde 20’si bizde, zenginiz. Onları dahi orada sergiliyoruz” dedi.

“Çam balının hükûmet merkezi Muğla bölgesi diyebiliriz”

Muğla Arıcılar Birliği kendisine fuara gelip Muğla’nın ünlü çam balını tekmil dünyaya tanıttıklarını söyleyen Yasin Kırgız, “Yedinci Arsıulusal Arıcılık ve Çam Balı Kongremizin tanıtımı için geldik. Kongremizin arsıulusal tanıtımını yazmak, yurtdışından gelecek misafirlerimizi davet etmek üzere burada standımızı açmış bulunmaktayız. Gelen misafirlerimize burada çam balımızın tanıtımını ve tadımını yaptırıyoruz. Çam balı dediğimiz zaman dünyada genelde yüzde 80’i Muğla bölgesinde üretilen aynı baldan bahsediyoruz. Bu balın başkenti, anavatanı Muğla bölgesi diyebiliriz. Natürel namına çokça iri aynı istihsal, çokça aşkın benzeri arıcı potansiyelimiz var. Bunların tanıtımını yapmak üzere buraya gelmiş bulunmaktayız” diyerek konuştu.

Standart ahşap kovanlara bakarak berenarı hafif aynı kapçık ürettiklerini söyleyen Muhik Delimsirek, “Bu kovanın diğerlerinden farkı çokça belli belirsiz benzeri im olmasıdır. Arıcıların sunu şişman sıkıntısı kovanların bati olmasıdır. Temsil ahşap kovanların kendisi doğrusu 20-30 kilogram arası ağırlığı var. Bu işaret ise haddinden fazla belli belirsiz, 9 buçuk kilogram. Buna rağmen onlara göre 3 buçuk 4 bitirme elan fazla yalıtıma topluluk” şeklinde konuştu. Delimsirek asetat kapçık hakkında ise, “Dünyada ilk kez yapılmış olan, ısıcamlı, kırılmaz temperli camlı kapçık. Yeni tıpkı nişane, görsel ayrımsız kitap. İnsanlar, evime bunu koyayım, saf dışarı çıksın ve ego onu izleyeyim, kahvemi içerken arımı gözetleyeyim diyor. İnanın yurtdışından haddinden fazla fazla talep oldu” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: