İstanbul’da gerçekleşen Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası’nda madalyalar sahiplerini buldu

İSTANBUL – AVRUPA Darülfünun Sporları Birliği (EUSA) yoluyla düzenlenen ve Yeditepe Üniversitesi karı sahipliğinde, Fatih Belediyesi’nin katkılarıyla 7- 9 Ilkgüz tarihleri ortada gerçekleştirilen Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası bugün yapılan final yarışlarıyla sona erdi. Sıralamada önceki üçe giren sporcular madalyalarını aldı.

Haliç’te sabah saatlerinde gerçekleşen yarışlarda 500’den fazla sporcu çalma döktü. Kadın ve koca adına bir nice değişik kategoride gerçekleşen şampiyonada Avrupa’dan ve Türkiye’den 73 farklı darülfünun yer aldı. Yeditepe Üniversitesi aile sahipliğinde, Fatih Uray’sinin katkılarıyla gerçekleşen bökelik mülevven görüntülere görüntü oldu.

EUSA Başkanı Eş Roczek dahi izleyiciler arasındaydı. Roczek, Türkiye’dahi gerçekleşen organizasyonla ilgilendiren ” Pandemi sonrası ilk defa üniversiteler arası organizasyonlara başladık. Avrupa Oyunları’ndan sonraları ikinci büyük aktivitemiz İstanbul’üstelik gerçekleşti. Burada olmaktan haddinden fazla mutluyum, İstanbul bu bökelik üzere akıllıcasına bire bir karardı. Sporcuların gözlerinden birlikte mutluluklarını görebilirsiniz”dedi.

Sabah başlayan yarışlarda sporcular, topluluk ve ferdî kategorilerde, bin metrelik ayrımsız parkurda kürek çekti. Şampiyonada Türk sportmen, Yeditepe Üniversitesi öğrencisi Elis Özbay kategorisinde ilk tam saha alarak değerli madalya kazandı.

Avrupa şampiyonu olan Elis Özbay, madalyasını Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sevgili Aykut Bingöl ve EUSA Başkanı Koca Roczek’in elinden aldı.

SPORDA TESİSLEŞME ÇOK ÖNEMLİ

Etkinlikleri Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan dahi izleme etti.  Turan, organizasyonla ilişkin, “Haddinden Fazla büyük aynı spor etkinliğine ocak sahipliği yapıyoruz. Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası zaman Fatih’te yapıldı, üç gündür yapılıyor. Benim açımdan bakıldığında su üstündeki bu üç günlük dekor neşe ve kasırga donör aynı dekor. Bu yapı iki-iki buçuk yıl geçmiş yapıldı. Bu tesis olmasa böyle benzeri organizasyonu burada gerçekleştirebilmemiz olabilir değil. Sporda tesisleşme çok şanlı. Bize bu tarz spor organizasyonlarını etme fırsatı veriyor.” diyerek konuştu.

EV SAHİBİ OLMANIN RAHATLIĞINI HİSSETTİM

Şampiyonada altın madalya kazanan sporcu Elis Özbay, “Türkiye ilk defa böyle ayrımsız organizasyona aile sahipliği yapıyor. Haliç’te, Yeditepe Üniversitesi’nin hakeza tıpkısı kombinezon yapması çokça gelgel verici zira spora ve sporcuya haddinden fazla ehemmiyet veren aynı darülfünun. Ben de Yeditepe Üniversiteli yerine Avrupa Üniversiteler Şampiyonasını, kızıl madalya kazanarak tamamladım, çok bahtiyar ve gururluyum. Haliç’te olduğu için ekstradan sağlık aldığım aynı yarış oldu. Yurtdışında rakip olduğum insanlarla yine yarış fırsatı buldum. Onlar de çok esenlik aldıklarını söylediler. Familya sahibi olmanın rahatlığını hissettim. Milli mızıka bünyesinde de hem Avrupa hem Acun Şampiyonasında yarıştığım yarışlardı. Yurtdışında olduğumuzda üzerimizde ekstra aynı gerilim olabiliyor. Umarım kim diğer Avrupa ve Dünya şampiyonları de ülkemizde yapılır. Ahir hedefim 2023, 2024’te Paris Olimpiyatları elemelerinde kota alıp ülkemi belirtmek olacak.” dedi.

Şampiyona süresince sporcular Yeditepe Üniversitesi, gestalt kampüsünde konakladı. Kapanış töreni zaman akşam saatlerinde gerçekleştirilecek.

Share: