İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞEN AVRUPA ÜNİVERSİTELER KÜREK ŞAMPİYONASI’NDA MADALYALAR SAHİPLERİNİ BULDU

AVRUPA Darülfünun Sporları Birliği (EUSA) yoluyla düzenlenen ve Yeditepe Üniversitesi ev sahipliğinde, Fatih Belediyesi’nin katkılarıyla 7- 9 Ilkgüz tarihleri ortada gerçekleştirilen Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası zaman yapılan final yarışlarıyla sona erdi. Sıralamada önceki üçe giren sporcular madalyalarını aldı.

Haliç’te sabah saatlerinde gerçekleşen yarışlarda 500’den aşkın sporcu çalma döktü. Avrat ve erkek kendisine bir nice değişik kategoride gerçekleşen şampiyonada Avrupa’dan ve Türkiye’den 73 değişik darülfünun saha aldı. Yeditepe Üniversitesi ocak sahipliğinde, Fatih Belediye’sinin katkılarıyla gerçekleşen şampiyona mülevven görüntülere hayalet oldu.

EUSA Başkanı Eş Roczek de izleyiciler arasındaydı. Roczek, Türkiye’da gerçekleşen organizasyonla ilişik ? Pandemi sonrası ilk kez üniversiteler arası organizasyonlara başladık. Avrupa Oyunları’ndan sonra ikinci şişman aktivitemiz İstanbul’da gerçekleşti. Burada olmaktan çokça mutluyum, İstanbul bu bökelik için akıllıcasına tıpkısı karardı. Sporcuların gözlerinden de mutluluklarını görebilirsiniz’dedi.

Sabah başlayan yarışlarda sporcular, topluluk ve bireysel kategorilerde, bin metrelik aynı parkurda kürek çekti. Şampiyonada Türk sporcu, Yeditepe Üniversitesi öğrencisi Elis Özbay kategorisinde ilk tam düz alarak zer madalya kazandı.

Avrupa şampiyonu olan Elis Özbay, madalyasını Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sevgili Aykut Bingöl ve EUSA Başkanı Eş Roczek’in elinden aldı.

SPORDA TESİSLEŞME ÇOK ÖNEMLİ

Etkinlikleri Fatih Belediye Reisi Mehmet Ergün Turan da izlem etti. Turan, organizasyonla ilgili, ‘Çok önemli aynı spor etkinliğine eş sahipliği yapıyoruz. Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası bugün Fatih’te yapıldı, üç gündür yapılıyor. Benim açımdan bakıldığında su üstündeki bu üç günce dekor neşe ve kasırga verici benzeri manzara. Bu tesis iki-iki buçuk sene ilk yapıldı. Bu organizasyon olmasa hakeza benzeri organizasyonu burada gerçekleştirebilmemiz olanaklı değil. Sporda tesisleşme çokça eke. Bize bu forma spor organizasyonlarını ika fırsatı veriyor.’ diye konuştu.

EV SAHİBİ OLMANIN RAHATLIĞINI HİSSETTİM

Şampiyonada değerli madalya kazanan sportmen Elis Özbay, ‘Türkiye ilk kez böyle tıpkı organizasyona aile sahipliği yapıyor. Haliç’te, Yeditepe Üniversitesi’nin böyle tıpkısı tertip yapması çok çalım verici zira spora ve sporcuya haddinden fazla ehemmiyet veren tıpkı üniversite. Ego birlikte Yeditepe Üniversiteli adına Avrupa Üniversiteler Şampiyonasını, kızıl madalya kazanarak tamamladım, çokça mutlu ve gururluyum. Haliç’te olduğu için ekstradan keyif aldığım ayrımsız yarışma oldu. Yurtdışında rakip olduğum insanlarla esasen konkur fırsatı buldum. Onlar üstelik haddinden fazla sağlık aldıklarını söylediler. Karı sahibi olmanın rahatlığını hissettim. Milli bando bünyesinde bile hem Avrupa hem Acun Şampiyonasında yarıştığım yarışlardı. Yurtdışında olduğumuzda üzerimizde ekstra aynı gerilim olabiliyor. Umarım ki özge Avrupa ve Dünya şampiyonları birlikte ülkemizde yapılır. Sonraki hedefim 2023, 2024’te Paris Olimpiyatları elemelerinde kota alıp ülkemi anlatmak olacak.’ dedi.

Şampiyona boyunca sporcular Yeditepe Üniversitesi, eşkâl kampüsünde konakladı. Kapanış töreni zaman akşam ezanı saatlerinde gerçekleştirilecek.Share: