İstanbul’da taş ocağında tutku patlaması zımnında bazı evler uymazlık gördü

Çekmeköy’dahi, taş ocağında patlatılan dinamitler sonrası çevreye fırlayan ahcar ve meydana gelen deprem nedeniyle ara sıra evlerin kötülük görmesine vatandaşlar aksülamel gösterdi.

Hüseyinli Mahallesi’nde kâin taş ocağında güzeşte akşam saatlerindeki emek sırasında hırslı patlatılması dolayısıyla oluşan gürültü ve sarsıntının ardından mahalle sakinleri evlerinden hariç çıktı.

Patlama sonrası gâh evlerde çatlaklar oluştuğunu gören mahalleliler taş ocağının uğrunda toplanarak duruma reaksiyon gösterdi.

Durumun olgun verilmesi konusunda mahalleye gelen jandarma ekipleri konuyla ilgili mazbata tuttu.

Mahalle Muhtarı İlhan Kılıç, matbuat mensuplarına yaptığı açıklamada, bazen bu durumlarla karşılaştıklarını söyledi.

Henüz eski yıllarda birlikte böyle durumlar meydana geldiğini, akıbet yaşadıklarının ise çok ayrımlı olduğunu tamlayan Tığ, “Burada yapılan patlatmada taşlar adeta mahallenin konusunda yağdı. Bizi teselli fail tek şey bire bir insanın başına düşmemiş olması. Çatılarda kırıklar var, duvarlara vuran taşlar var. İnsanlar bahçedeyken yanına düşen taşlar var. Sarsıntıdan dünya evlerde bile yoğun çatlaklar var. Özellikle camimiz girmek amacıyla birçok kişinin evinde çatlaklar var.” diye niteleyerek konuştu.

“Bu mesafede taş ocağı imkânsız”

Tığ, mahalle sakinlerinin taş ocağının çalışmasını istemediklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Zira taş ocağında yapılan patlatmaların mesafesi köyümüze 200 metre. Bu küşayiş çok andıran, bu mesafede taş ocağı olmaz. daha çok tığ can ve mülk güvenliğinden endişeliyiz. Imdi insanlar çocuğunu sokağa salamaz ayla geldi. Tığ bile artık korkuyoruz. Yapılan patlatmalarını makul tıpkı saati var ama mesafesi yok. anbean, herkesin başına taş düşebilir endişesiyle yaşıyoruz. Tığ bu işletmenin kapatılmasını istiyoruz. Ahali namına bu karardayız. Elan çok tahammülümüz kalmadı.”

Evi zarar gören mahalle sakini Ercan Çelikkol ise taş ocağının yıllardır çalıştığını ve patlatmalar yapıldığını anlattı.

Umum adına buna alıştıklarını tamlayan Çelikkol, “Amma evvel akşamki haddinden fazla şiddetliydi, yani düzlük yerinden oynadı. Uğultuyla bire bir patlama oldu, evde füru camlara koşuşmaya başladı. Yani zelzele oluyor zannettik. Biraz aydır, özellikle akıbet 15 gündür patlatmaların dozu şiddetli arttı. Mahallemize taş yağdı, bahçemize taş geldi. gençler sokaklara döküldük. Kadınlar, çocuklar ağlaşıyor. Evlerimizin tabanlarında, fayanslarında, çatılarında çatlaklar var. Yaşanacak gibi değil.” diye niteleyerek konuştu.

Share: