İstanbul’da ürün ve göveri ürünlerinde kut yaşanıyor

İstanbul’bile semere ve göveri ürünlerinde ongunluk yaşanıyor

Semere ve sebze fiyatları geriledi

İSTANBUL – İstanbul’bile sonuç ve sebze bollaştı. Bollaşan ürünlerin fiyatları geçen haftaya bakarak geriledi. Taraf pazarlarında ürünlerin tezgahlarda mübarek olduğu dikkat çekti. Vatandaşlar fiyatlardan kıvançlı olduğunu söyledi.

İstanbul’bile semere ve göveri ürünlerinde feyiz yaşanıyor. Antalya, Adana, Çanakkale, Sazak kabil illerden gelen mahsuller İstanbul’daki sonuç ve sebze hallerini doldurdu. Buradan yön pazarlarına revan ürünler vatandaşlarla buluşuyor. Ürünlerin bollaşmasıyla fiyatlarda depresyon yaşandı.

Hal esnafı ürünlerin eli nimetli geldiğini belirterek, fiyatların gerilediğini söyledi. Semt pazarlarında ise ürünlerin artağan olduğu ilgi çekti. Alelhusus domates, portakal, patlıcan, mandalina kadar ürünler tezgahları doldurdu. Cihet pazarı esnafı ise ürünlerin mübarek olduğunu, vatandaşların dahi pazarlardan tendürüst meyve ve sebze aldığını aktardı. Vatandaşlar ise yemiş ve sebze fiyatlarının geçen haftaya bakarak düştüğünü söyledi.

Semt pazarında fiyatlar

İstanbul Bahçelievler’deki yön pazarında geçen hafta 20 liraya satılan mandalina 12 liraya kadar geriledi. Elma 25 liradan 17 liraya düşerken, portakal dahi 20 liradan 15 liraya geriledi. Domates ise 15-20 liradan satılıyor.

Yön pazarı esnafı Fatih Topçil, “Gâh bölgelerde meyveler yetişti ve buna sınırlanmış namına fiyatlarda kriz oldu. Biraz hafta ilk fiyatlar biraz elan yüksekti. Geçen hafta mandalina 20 liraya yakındı ancak bollaşınca şu anda 12 liraya satılıyor. Pazarda genel yerine gailesiz mahsulat satılır. Güzeşte hafta elma 20-25 liraydı, 17 liraya büyüklüğünde düştü. Cennet hurması 25 liradan satılıyor. Güzeşte hafta 20 teklik olan portakal 15 liraya geriledi. Muz 25 liraydı, 20 liraya geriledi. Domates dahi 15-20 liraya satılıyor” dedi.

Hal esnafı Abdullah Dalcı, meyve ve sebzede tek sıkıntının olmadığını belirterek, “Semere ve sebzelerimiz bol şu anda. Nişane açısından gelişigüzel sıkıntımız bulunmayan. Ürünlerimiz Antalya, Mersin, Adana, Çanakkale üzere şehirlerden geliyor. Şu anda göveri ürünlerimiz verimli geliyor. Domates, portakal, mandalina, patlıcan, biber kabilinden mahsulat bollaştı. Patlıcan ile aşırı biber 12-13 liradan satılıyor. Mandalina 13-14 lira, portakal 12 liralık, elma 13 teklik, domates 10 liradan satılıyor. Bu sene ürünlerimiz artağan” dedi.

Ürün ve sebze ürünlerinde rastgele rehavet olmadığını söyleyen çözme esnafı Ertan Bozdemir, “Yemiş ve göveri fiyatları geriledi, ürünler bollaştı. hava şartları de ürünleri etkiliyor. Şu anda havalar iyicene. Halde domates 10 liradan satılıyor. Patates ve soğan ise 8-9 liradan satılıyor.

Share: