İstiklal Marşı’nın kabulünün 102’inci yılı kutlandı

İstiklal Marşı’nın kabulünün 102’inci yılı kutlandı

MUĞLA – İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma haset çerçevesinde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 15 Temmuz Şehitler Salonu’nda program düzenlendi.

Planlı programda Muğla’da ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri arasında yapılan ‘İstiklal Marşı’nı Sunu Evire Çevire Okuma’ yarışmasında dereceye giren öğrencilere Muğla Valisi Orhan Tavlı eliyle onurluk verildi.

Reze İlçe Milli Eğitim Ofis Müdürü Ali Hakan Hümayun törende yaptığı konuşmasında, “Milli ruhun tercümanı, milli vakarın manzum seslenişi, milli haysiyetin edebi yorumu olan İstiklal Marşımız, 12 Mart 1921 tarihi Cumartesi günü Türkiye Iri Millet Meclisi’nde büyük bire bir çalkantı ve coşku seli içerisinde akseptans edilmiştir. İstiklal Marşı; milli mücadele azminin hümayun bire bir eseridir. İstiklal Marşı milletimizi var fail medeniyet değerlerimizi adeta esas ayrımsız düstur halinde özetlemektedir. On kıtası olarak incelendiğinde ulus ruhunu şekillendiren asıl duygular, merkezinde diyanet, iman, vatan, millet, oran, sancak, aidiyet, aile, özgürlük ve savaş azmi üzere kavramlar, ulus ve uygarlık yapımızı ayakta tutan asıl sütunlar kendisine son etap açık, heyecanlı tıpkısı dille anlatılarak manifestoya dönüşmüştür. Bütün bu kavramlar özünde bağımsızlık ve doğacak mefkuresiyle ayrışmaz bir şekilde bağırsak içe geçmiştir. O nedenle, İstiklal Marşı amiyane ezelden ebede, Türk Milli Şuurunun asıl ilkelerini sıralayan nesep tıpkı temel gibidir” dedi.

Konuşmaların arkası sıra Menteşe Borsa İstanbul Ortaokulu tarafından hazırlanan ‘Akif’in Sözü, Cumhuriyetin 100’Ü’ temalı izlence protokol ve vatandaşlar marifetiyle kilolu rabıta ile izlendi.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 102’inci yılı 12 Mart İstiklal Marşı programına Muğla Valisi Orhan Gödeş, Muğla Büyükşehir Belediye Komutan vekili Cumhur Güdücü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, Muğla İl Cingöz Komutanı Liva Mehabetli Gemalmaz, Muğla İl Güvenlik Müdürü Süleyman Suat Dilberoğlu, Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, ve vatandaşlar katıldı.

Share: