İsveç: NATO amacıyla Türkiye ve Finlandiya ile yaptığımız anlaşmadaki şartları hesabına getirmeliyiz

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, NATO üyesi tutmak istediklerini, Türkiye ve Finlandiya ile yapılan anlaşmanın şartlarını yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

İsveç’te zaman görevlerine başlayan Dışişleri Bakanı Tobias Billström ve Savunma Bakanı Pal Jonson, ülkenin resmi bilgelik ajansı TT’ye, İsveç’in NATO üyeliği müracaat sürecinde Türkiye ile yapılan anlaşmayı değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Billström, NATO üyeliğine önem verdiklerini vurgulayarak, “İsveç Meclisinde bu konuda açık bir antant var. NATO üyesi olmalıyız. NATO için Türkiye ve Finlandiya ile yaptığımız anlaşmadaki şartları yerine getirmeliyiz.” dedi.

Sosyal Demokrat hükümetin uyguladığı “feminist dış siyaset” anlayışına dahi sonuç verdiklerini belirten Billström, “feminist aut yöntem” terimini kullanmayacaklarını kaydetti.

İsveç Defans Bakanı Pal Jonson de İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra sunma ağır güvenlik sorununu yaşadıklarına bel ederek, sene sonuna büyüklüğünde NATO üyesi kalkmak istediklerini söyledi.

Jonson, “Umudum, İsveç’in Finlandiya ile yıl böylecene NATO üyesi olacağı yönünde. Kullanılmamış hükümet ve Finlandiya, Türkiye ile yapılan anlaşmanın maddelerini uygulamakta kararlı.” dedi.

Başbakan Ulf Kristersson da bugün Mecliste yaptığı konuşmada, “Parlamentodaki sekiz partiden altısı NATO üyelik sürecini destekliyor. Buna çokça değer veriyorum. Henüz yetişkin konularda anlaşmaya varabileceğimizi kaldırmak isterim. Hükümetin ana noktası NATO üyesi olmaktır. İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki kavil adına getirilecek, yıldırı örgütlerine iştirak önlenecektir.” ifadelerini kullanmıştı.

Share: