İyi Parti’den “Sıkılma Duygusu” Videosu: “Beş Altı Kaldı Sandıkta Utanacaklar”

İYİ Tümen, “Perde Duygusu” antetli video paylaştı. “Utanmadılar, utanmıyorlar… Beş Altı Kaldı, sandıkta utanacaklar” mesajıyla paylaşılan videoda, “Utanmak… Geleceğimizin teminatı, birlikteliğimizin sefer göstericisi… Sandıkta utanacaklar” denildi.

İYİ Tümen, sosyal medyadan zaman “Hicap Duygusu” başlıklı videoteyp paylaşımı yaptı. Mesajda, “Utanmadılar, utanmıyorlar… Az Kaldı, #SandıktaUtanacaklar” denildi. Google’dan “Ar Etmek nedir?” cümlesinin aratıldığı görülen videoda şu ifadelere kayran verildi:

“Utanmak; öz saygı sayılacak ya de güldürücü olacak bire bir duruma sukut nedeniyle bundan sıkıntı duymak, utanç duyumsamak. Antrparantez kullanıcılar bunları sormuş; Utanmak hangi derk gelir? Ar Etmek bittabi tıpkısı duygudur? Bire Bir âdem hastalık utanır? Tığ bu soruları soran kullanıcıları anlayış edebiliyoruz. Eee adam bilmediğini sorar tabii… Antik Grek dünyasında utancı düzen eden Aidos isimli ayrımsız ilahe de varken; çağdaş Türkiye’de ise utanmazlığı mandepsi fail bir nice yaşama bulunur. Utanç duygusu bizlere zarfında yaşadığımız topluluğa olan sorumluluklarımızı hatırlatır, gelecekteki eylemlerimizi şekillendirir. Yani genelde anca tamam… Anca olmalı. Keşke anca olsaydı…

Antrparantez çeşitli kültürlere mensup insanlar perde üzerine berenarı hassas olabilirken; bazıları ise olamaz. Romalı Seneca, ‘kanunların yasaklamadığını perde kontrol eder’, diyeli 2 bin sene olmuşken Yüce İhsan Çetin, ‘Yani hiçbir molekül kaba ise, biz diyoruz ki kesinlikle aynı şeyler oldu’ diyeli 3 sene; Edward Young, ‘utanan eş acımasız değildir’ diyeli biraz yüz yıl olmuşken; Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonominin gözlerdeki ışıltı olduğunu belirteli haddinden fazla da olmadı… Melih Gökçek Adıyaman’bile 6 bilyon dolarlık jelibon rezervinin bulunduğunu açıklayalı biraz hafta, Beşiktaş’ın eski forveti Vincent Aboubakar’ı Abu Bakeroğlu adıyla şehit ve orgeneral car edeli ise beş altı aktarılma oldu.  Utanmak… Geleceğimizin teminatı, birlikteliğimizin sefer göstericisi… Sandıkta utanacaklar.”Share: