İzmir 3. konu haberi… Emniyetsiz dolandırıcılığa İzmir merkezli 3 ilde cerrahi müdahale: 6 denetim

Akılalmaz dolandırıcılığa İzmir merkezli 3 ilde faaliyetler: 6 gözaltı

Kredi kartı dolandırıcıları siber polisten kaçamadı

İZMİR – Yüzlerce kişinin kimlik ve yüreklilik kartı bilgilerini ele nâkil ve düzme kimliklerle internet üzerinden alışveriş yaparak vatandaşları mağdur fail şebekeye İzmir merkezli 3 ilde ameliyat düzenlendi. Operasyon çerçevesinde gözaltına alınan şüphelilerden 4’ü tutuklandı.

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde planlı sormaca çerçevesinde İzmir İl Güvenlik Müdürlüğü Siber Suçlarla Savaşım Yazıhane Müdürlüğü ekipleri, yüzlerce vatandaşın kimlik ve cesaret kartı bilgilerini ele geçirerek vatandaşların bilgisi ve rızası dışında adlı markalara ilgilendiren online mağazalardan giyim ürünlerini satın alan, satın aldıklarını ürünlerin bire bir kısmını online olarak ürünleri isteyen şahısların adreslerine havale veren, ürünlerinin tıpkı kısmını ise sahte kimliklerle şahsen kendileri konfirmasyon düzlük, aldıkları ürünleri madik/gardrop uygulamaları üzerinden elan düşük bedelle satışa çıkaran şebekeyi göçürmek üzere mücahede başlattı. Şüphelilerin üçüncü şahıslara ilgilendiren cesaret kart bilgileri ile yüzlerce vatandaşa ilgilendiren etiket bilgilerini bilgisayarlarında ve çökertme telefonlarında depoladıklarını tespit fail ekipler, ameliyat üzere düğmeye bastı.

3 ilde 6 adrese senkronik faaliyetler

Şüphelilerin etiket ve bulunak bilgilerini belirleyen siber polisi, İzmir’üstelik 3, Ankara’da 2 ve Tekirdağ’da 1 adrese eş anlı ameliyat düzenledi. Operasyonda 6 keleş gözaltına alınırken, adreslerde yapılan aramalarda suçta makbul çokça sayıda dijital malzeme ele geçirildi. Antrparantez dijital materyaller üstünde yapılan incelemelerde bile haddinden fazla sayıda vatandaşa ilişkin emniyet kartı ve kimlik bilgilerinin gömlek alındığı belirleme edildi.

4 aynasız tutuklandı

Gözaltına alınan şüphelilerden 1 hayat, emniyetteki ifadesinin peşi sıra başıboş bırakılırken, adliyeye gönderme edilen K.İ., O.Ş, E.Ö. ve A.T. çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Operasyonda gözaltına alınan ve sair şüphelilere vatandaşların yüreklilik kartı bilgilerinin teminin sağladığı belirleme edilen ‘Joker’ harf ünlü M.U.’nun ise emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Share: