İzmir ruzname: Antik zaman tarifleri İzmir’deki yemek sempozyumunda uygulandı

İzmir’in Bergama ilçesinde planlı bilgi şöleni kapsamında Antik Palikarya ve Roma döneminde geçer tariflerle yemekler yapıldı.

Bergama Güzel İşler Derneği tarafından Rukiş Hanım Konağı’nda “Antik Yunan ve Roma Dönemi Mutfağı” mevzulu bilgi şöleni gerçekleştirildi.

Sempozyuma katılan kanıt Beşaret Tönbekici katılımcılara, dönemin aş damı kültüründe vadi alan yemekler ve baharatlarla ilgilendiren tike yaptı.

Sunumun peşi sıra Tönbekici ve ekibi, o dönemde geçer not tariflerle ayrımsız menü hazırladı.

Menüde saha alan Moretum (Sarımsaklı Peynir), In Ovis Apalis (Deniz börülcesi yatağında künarlı haşlanmış testis), ballı karides, hurma soslu fırında şanslı tavuk inciği, garumlu, defrutumlu mercimek kadar yemekler, katılımcıların beğenisine sunuldu.

Tönbekici, yaptığı konuşmada, antik dönemde musaffa tıpkısı aş damı tarzının olduğunu belirterek, “O dönemde makbul sebzeler günümüze göre sınırlıydı. Yemekler kontra tatlar üstüne kuruluydu. Yani münasebetsiz ve tuzlu, lezzetli ve uymayan bunlar bire bir arada bulunuyor, bal ile sirke alay malay pişirilip soslar yapılarak yemekler bunlarla marine ediliyordu. Sunu mefret sos ise günümüzde çoğu yemekte salça şüphesiz kullanılıyorsa o dönemde dahi yemeklerde garum yani ayrımsız balık sosu kullanılıyordu.” diyerek konuştu.

Antik dönemdeki günce hayatta insanların hitit az kullandığını, sebze ağırlıklı beslendiğini ifade fail Tönbekici, etin şölenlerde, adak törenlerinde ve savaşçılar yoluyla tüketildiğini üstelik sözlerine ekledi.

Share: