İzmir ruzname haberi… İzmir’de gençlere Avrupa’da eğitim bilimi olanakları anlatıldı

İzmir Valiliği ve Iye Üniversitesi (EÜ) hareket birliğiyle “Gençler için AKARSU Fırsatları – EURODESK Bilgilendirme” etkinliği düzenlendi.

Valilikten yapılan açıklamaya bakarak, EÜ Atatürk Hars Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Vali Çetin Doğruca Köşger, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Sefirikebir Naciye Gökçen Kayaç, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açıklamada görüşlerine düz sunulan Köşger, Avrupa Birliği ve Aut İlişkiler Bürosunun gençlere verdikleri önemin tıpkısı göstergesi yerine akıbet dönemde az çok muvaffakiyetli projeler yaptığını söyledi.

Çalışmada emeği geçenlere teşekkürname fail Güç Hakikat Köşger, şunları kaydetti:

“Bu projelerin bedelleri devletimiz marifetiyle ödeniyor. Dolayısıyla bu projelere giderken alnınız küşade, başınız yalçın kendisine gidin. Gittiğiniz yerlerde bilimsel, çağcıl, kültürel anlamda ülkemiz üzere yararlı hangi varsa karşı kadın. Bizim sunma şişman zenginliğimiz gür eğitilmiş, bilgilerle donatılmış, dönük tüvana nüfusumuz. Talih namına yeryüzü balaban üstünlüğümüz bu. Ülkemizin; sizin dinamizminize, enerjinize, gençliğin ufkuna, vizyonuna ihtiyacı var. Ülkeyi bütün alay malay henüz ferah ağıl değirmek amacıyla çalışmamız lazım. Çokça iyicene aynı ülkemiz var. Ben inanıyorum kim sizler, kendinizi mebzul yetiştirir, milli şuurla hareket ederseniz 21. yüzyıl, Türkiye’nin yüzyılı olacak. Bunu, sizlerin sayesinde gerçekleştireceğiz. Bilcümle gençlerimize, eğitim bilimi hayatlarında gerçekleştirecekleri projelerde, yapacakları işlerde ve bütün hayatlarında başarılar diliyorum.”

Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Kayaç dahi Türkiye’nin Erasmus+ programına en haddinden fazla rabıt gösteren ülkelerden birisi olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Avrupa Birliğinin mütenevvi programlarına mali katkıda bulunduğunu dile getiren Kaya, “Zımnında gençlerin etkin katılımları, projelerde çokça balaban ehemmiyet taşımaktadır. Türkiye, Erasmus+ programına 12 bin başvuruyla 34 mevki beyninde bir numara konumda bulunuyor. Bunda bile İzmir Valiliğimizin haddinden fazla nazik katkısı var. İzmir Valiliği, bu konuda Türkiye’de birinci konumda düz alıyor.” ifadelerini kullandı.

EÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aylin Göztaş ise “ErasmusDays İletişim Oturumu” kapsamında gençlerin projelerin yaygınlaştırılması konusunda görüş ve önerilerini alıp sorularını yanıtladı.

Share: