İzmir’de down sendromlu gencin damatlık giyme hayali soy oldu

İzmir’in Bornova ilçesinde aktif down sendromlu 22 yaşındaki Oğuzhan Vazıh’ın isteği üstüne temsili düğün yapıldı.

Çamdibi Mahallesi’nde annesi ile gelişigüzel yaşamını sürdüren Münevver’ın damatlık giyme ve dernek yapma hayalini çevresindekilere söylemesi konusunda ailesi ve yakınları harekete geçti.

Daha evvel dahi eş çocuklar için organizasyonlar düzenleyen Burcu Duygusal’ın (41) durumdan malumattar olmasının ardından dernek için tedarik yapıldı.

Evlerinin önünde düzenlenen dernek öncesinde damatlığını giyen Vazıh, süslenen düğün arabasına binerek müzik eşliğinde mahalle turu attı.

Kendisi gibi down sendromlu çocukların da aralarında olduğu arkadaşları ve komşuları eliyle coşkuyla karşılanan Vazıh, alkışlarla düğün arabasından indi.

Arkadaşlarıyla çalgı eşliğinde oynayarak eğlenen Aydın, bahtiyar tıpkı devir geçirdi.

Mutluluklarına açar görünmek

Organizasyonu gerçekleştiren Itır Birey (41), 5 sene önce down sendromlu çocukların hayallerini akdetmek üzere yola çıktıklarını söyledi.

Down sendromlu çocukların eş, eloğlu yahut çeri oluşmak kadar hayallerinin olduğunu, bunları gerçekleştirerek mutluluklarına açacak olmaya gayret ettiklerini anlatan Birey, şöyle konuştu:

“Benzeri süre önce kaybettiğimiz Baran Gülşah isminde aynı down sendromlu kızımız vardı. Ona da gelinlik giydirmiştik. Maalesef şu an aramızda bulunmayan. Kişi kendime ‘bu burada bitmemeli’ dedim. Onun bebeklik arkadaşı da Oğuzhan. Oğuzhan de eloğlu oluşmak istediğini söyleyince hastalık olmasın dedim. Burada üç arkadaşımla birlikte bu düğünü gerçekleştirdik.”

Birey, daha çok birlikte dolgun sünnet törenleri, düğünler, çeri gönderi üzere etkinliklerle bu çocukların hayallerini gerçekleştirmeye bitmeme edeceğini sözlerine ekledi.

Oğuzhan Ziyalı’ın annesi Rukiye Ezin birlikte Oğuzhan’ın heyecandan uyuyamadığını, dört gözle düğününü beklediğini söyledi.

Oğlunu damatlıkla gördüğünde haddinden fazla duygun anlar yaşadığını anlatan Ezin, şöyle konuştu:

“Burcu Eş henüz ilk iki down sendromlu çocuğumuza gelinlik giydirmişti. Oğuzhan de hayalini gerçekleştirdiği üçüncü çocuk oldu. Şeb uyumadık filhakika heyecandan. Sabahleyin kalktık haddinden fazla heyecanlıydı. Kahvaltı yaptık, tıraşını oldu ve bilahare giyindik. Kendisi amacıyla ve bizim için unutulmaz bir dönem oldu. Emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum.”Share: