Jandarmanın fert yoldaşı “Ezber” yıllardır uyuşturucunun izini sürüyor

AYDIN ARİK – Esrar arama köpeği “Ezber”, 8 yıldır kırılan burnuyla operasyonlarda jandarmanın yüce başarılara imza atmasına yardımcı oldu.

Hatay İl Jandarma Komutanlığında 2014 yılında Uzatmalı Çavuş Mehmet Kuztaş’ın eğitmenliğinde göreve başlayan 9 yaşındaki Ezber, yıllardır kritik bölgelerde ve operasyonlarda başarı gösteriyor.

Günlük bakımları ve eğitimleri balaban tıpkı titizlikle yapılan alıngan kibirli köpek, katıldığı operasyonlarda uyuşturucuya boğaz vermiyor.

Bingöl İl Açıkgöz Komutanlığı Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Yazıhane Müdürlüğüne eğitmeni Kuztaş ile 2020 yılında görevlendirilen Ezber, yıllardır Kuztaş’ın yeryüzü mümasil mücahede arkadaşı.

Kırsalda ve bir nice alandaki eroin operasyonlarında fariza kayran Ezber, kamufle uyuşturucuların bulunmasına yardım sağlayarak kurnaz ekiplerinin yeryüzü nazik destekçisi oldu.

Belçika Malinois cinsi kapik olan Ezber, ilerleyici yaşına karşın gösterdiği performansla başarısını sürdürüyor.

Uyuşturucu taharri köpeği eğiticisi ve kullanıcısı Jandarma Uzatmalı Çavuş Kuztaş, AA muhabirine, Ezber’in Bitirmiş Beygir ve Köpek Yetişek Merkezi (JAKEM) Komutanlığındaki kursları bitirmesinin ardından göreve başladığını söyledi.

JAKEM eliyle köpekle ilişkin lüzumlu denetimlerin her sene yapıldığını kaydeden Kuztaş, Ezber’in yaşına karşın görevlerde duygulu ve etkili olduğunu belirtti.

Ezber’in, JAKEM Komutanlığının makul görmesi yerinde görevine devam edeceğini nâkil Kuztaş, karı, açar kontrol ve yerey görevlerinde KOM Ofis Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde görevlere katıldıklarını bildirdi.

“Ezber, İl Kurnaz Komutanlığında görevlerde branşına makul bire bir şekilde muvaffakiyetli şekilde devam etmektedir. Uyuşturucuyla mücadelede bildirme nazik destekçimiz köpeklerimizdir.” ifadelerini kullanan Kuztaş, Ezber’in fariza yılının bitmesinin peşi sıra iaşesinin birlikleri vasıtasıyla karşılanacağını kaydetti.Share: