Kadıköy Bostanları’na Dosdoğru Kentler Birliği’nden Genişlik İyi Aplikasyon Ödülü

Kadıköy Belediyesi’nin ” Herhangi Bir mahalleye bire bir bostan” sloganıyla hayata geçirdiği Kadıköy Bostanları, Türkiye Zinde Kentler Birliği’nin düzenlediği 2022 Sağlıklı Şehirler Arz İyi Aplikasyon yarışmasında, ‘Kent Planlaması’ kategorisinde hakem heyeti hususi ödülü aldı.

Bu yıl 13’üncüsü planlı, 45 örgen belediyenin 143 projeyle başvurduğu Zinde Şehirler Genişlik İyi Aplikasyon yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu.

Kadıköy Belediyesi’nin Otopark Bahçeler Müdürlüğü himayesinde zinde, bozulmamış gıdaya erişimin sağlanması ve Kadıköylüler’in öz gıdasını üretebilmesini seçmek için hayata geçirdiği Kadıköy Bostanları, 2022 Sağlıklı Şehirler Sunma İyi Uygulama yarışmasında ‘Şehir Planlaması’ kategorisinde hakem heyeti hususi ödülü aldı. Denizli Pamukkale’birlikte gerçekleşen törende şehremaneti namına ödülü Kadıköy Belediyesi Divan Üyesi Süleyman Şahin aldı.

4 değişik kategoride (Içtimai Ağırbaşlılık, Kent Planlama, Mıhlı Yaşam, Dosdoğru Belde) gerçekleştirilen yarışmanın hakem heyeti başkanlığını Prof. Dr. Ruşen Keleş yaptı. Konkur jürisinin özge üyeleri Prof. Dr. Atilla Akkoyunlu, Prof. Dr. Mustafa Solgun, Prof. Dr. Koray Velibeyoğlu, Doç. Dr. Alpaslan Türkkan ve Doç. Dr. Şuay Nilhan Açıkalın’dan oluştu.

KADIKÖY BOSTANLARI

Fenerbahçe, Moda, Göztepe ve Acıbadem’bile kâin bostanlarda 6 ay süreyle ücretsiz meydan edinen mahalleliler, kendilerine tahsis edilen 4,5 metrekarelik bostanlarda ilk teşrin, dikim yaparak zat ürünlerini yetiştiriyor ve hasadını yapıyor. Atalık tohumlarla dosdoğru, örgensel azık yetiştirmenin yanı sıra, ansambl kendisine yardımlaşma ve paylaşma gibi değerlerin üstelik öne çıkmasını sağlayıcı bostanlar projesinde bostan tasarımı, balkon ve peş bostan tarımı, permakültür kadar eğitimler ve sürdürülebilir film ve dokümanter gösterimleri de vadi alıyor. Şehremaneti, bahçe kültürünün yaygınlaşması için hayata geçirdiği Kadıköy Bostanları projesini, Kadıköy’ün bilcümle mahallelerinde yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Share: