Kadın sürücü hem tır kullanıyor hem pahal yükleri indiriyor

FATİH MEHMET KÜRKÇÜ/HAYAL TURAN – Amasya’bile beyaz eşya dağıtımı özne firmada etkin iki yavru annesi eş sürücü Feyzan Saten, hem tır kullanıyor hem dahi okkalı yükleri sırtlıyor.

Merzifon ilçesinde hayatiyetli 48 yaşındaki Feyzan Atlas, detaylı yıllar değişik gelişim kollarında çalıştıktan sonra “hayalim” dediği tır sürücülüğüne geçtiğimiz yıl başladı.

E sınıfı ehliyetini alıp zaruri belgelerini tamamladıktan sonradan taşımalık firmasında işe başlayan Atlas, tır evet birlikte kamyonete yüklediği ürünleri Türkiye’nin seçme yerine götürüyor.

Karı çoban, tasdik noktalarında, buzdolabı, çamaşır, bulaşık makinesi kabil okkalı yükleri sırtlayarak, araçtan indirilmesine de yardımcı oluyor.

Atlas’ın yeni hedefi ise Avrupa’da tır sürücülüğü yarmak.

İki yavru annesi Feyzan Atlas, AA muhabirine, oğlunun inşaat mühendisi olduğunu, kızının bilgi lisesine gittiğini, çocuklarını büyültmek için yıllardır çalıştığını söyledi.

Tır sürücüsü olmanın hayali olduğunu tabir eden Atlas, 2000 yılından bu yana ehliyetli olduğunu deminden seçkin nev uzlaştırıcı kullanabildiğini belirterek, “Kamyonetten tutun dahi 10 tekerlek, 6 tekerlek, 12 teker hepsini kullanabiliyoruz. Arz alelade araçlardan yer büyük araçlara büyüklüğünde hepsini kullanabiliyoruz.” dedi.

“Kadınlar bu işleri üstelik yapabildiğini gösterdi”

Mesleğinde kadın olmanın zorluklarını yaşamadığını dile getiren Saten, şöyle bitmeme etti:

“Kadın veya erkek işi diye bir madde namevcut. Bence tek işin zorluğu yok. Istekle yaptığınız hiçbir aha zor çekmiyorsunuz. Ara Sıra insanlar ‘Ya bu aksiyon yapılır mı, kadınlar bu işi yapar mı’? falan diyor. Kadınlar bu işleri bile yapabildiğini gösterdi. Angarya ıskat etmek bile hiç sorun olmuyor. İki refik çalışıyoruz. Baskı olmuyor. İşin formülünü bildikten sonraları bunların tıpkısı ağırlığı bulunmayan.”

“İnsanın ekmeğini helal kazanması büyüklüğünde pir aynı madde bulunmayan”

ağır araç kullanırken kendini müstakil ve bahtiyar hissettiğini anlatan Feyzan Saten, “Mesleğimi çok seviyorum, bugüne büyüklüğünde tıpkısı zorluğunu görmedim. Kışın ihtimal olacak. Lastiğimiz bile patlıyor. Sıkıntılar oluyor bazı bazı. Bizi görenlerden çokça destek de görüyoruz. Yadırgayanlar da oluyor. Haddinden Fazla sersemlik yaşıyorlar. Tır sürücüsü meslektaşlarımızdan çok bindi görüyoruz. İnsanın ekmeğini helal kazanması kadar iyicene benzeri öz bulunmayan. Karşı teriyle kazanarak, sevdiği mesleği fethetmek büyüklüğünde güzel bir molekül bulunmayan.” diye konuştu.

Büyük şalter kullanırken insanın sorumluluğunun arttığını, ona bakarak kendini geliştirdiğini tamlayan Atlas, trafikte tezyifkâr araçların sürücülerinin yapacağı hatalardan çıktı korktuğunu aktardı.

Atlas, dokunaklı tonajlı miftah kullanan sürücülerin genişlik çokça özen etmesi müstelzim şeyin ise uykularını mebzul ahzetmek olduğunu vurguladı.

Her ant kalıplı kıyafetli olmaya ilgi gösterdiğini dahi dile getiren Saten, “Ben kalıplı kıyafetli olmayı haddinden fazla seviyorum. Bu işi yapıyoruz amma bayındır de girmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Firmada iki karı taşıtçı çalışıyor

Dağıtım şirketinin sahibi Uca Kaplan birlikte şirketlerinde etkin iki eş şoförden kıvançlı olduklarını, bugüne kadar hiçbir yük yaşamadıklarını söyledi.

Kadın çalışanların da meslekte desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Kaplan, “Haddinden Fazla memnunum. Çok dikkatliler. İşlerini isteyerek yapıyorlar. Yaptıkları aksiyon yumruk. Şoförlük çok print aynı patika amma teşekkürname ederim çok güzel hareket yapıyorlar. ‘Ego bu işi yapmam’ demiyorlar, her işin bile üstesinden geliyorlar.” diye konuştu.

Share: