Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek üzere stant açıldı

Kadına yönelik şiddete ilgi dercetmek amacıyla sergilik açıldı

NİĞDE – Niğde’de Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Itimat Müdürlüğü, İl açıkgöz Komutanlığı, Uray, Türk Kızılayı ve Yeşilay teşrikimesai ile kadına yönelik şiddete özen yolmak için stant açıldı.

Yapılan etkinlikte, tören düzeni üyeleri gökyüzüne turuncu balonu uçurdu, ellerini turuncuya boyayarak, “Kadına değil, şiddete umum kaldır” yazan pankarta ahali izi bıraktı. Niğde Valisi Mustafa Koç yaptığı açıklamada, “25 Kasım Kadına Müteveccih Şiddete Karşı Uluslararası Savaş Günü” nedeniyle etkinlik yaptıklarını söyledi.

Sadece kadına değil, hiç kimseye şiddeti onama etmeyen bir kültüre erbap olduklarını tamlayan Belletici, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Vatandaşlarımız, KADES uygulamasını telefonlarına indirebilir. Kendisi veya tanık olduğu tıpkı yaşama şiddete maruz kala uygulamadan bildirim yaparak ilişkin kolluk birimimiz 3-5 an içinde fenomen namına gidiyor ve şiddetin önüne geçiyor. İlimizde 8 bin 503 kadınımız bu uygulamayı indirdi. Bu bizim üzere yeterli değil. İlimizde 20 gözyaşı üstü tahminî 126 bin avrat var. Bu sayıyı artırmalıyız.”

Belletici, bu yıl “kadına umum kalkamaz” ile ilgilendiren fuar ve dinleti kabil etkinliklerde 40 bin broşür, 140 bin ası astıklarını, şişman nakil araçlarında bilgilendirici videolar izletildiğini anlatım ederek, “İlimizde bu sene içerisinde tıpkı avrat cinayeti söz konusu oldu. Bu bizim açımızdan muştulu bir husus. Yaptığımız çalışmaların amacı da budur, temennimiz, duamız üstelik budur. İnşallah bırakın cinayeti rate şiddetin olduğu sosyal hayat oluşturma çabasındayız” dedi.

Share: