Kadınlar ürettikleri kıyafetleri satarak karı ekonomilerine yardım sağlıyor

Kadınlar ürettikleri kıyafetleri satarak ev ekonomilerine katkı sağlıyor

BİNGÖL Bingöl’ün Solhan ilçesinde mehabet destekli açılan giyim-konfeksiyon kursunda kadınlar, ürettikleri kıyafetleri satarak karı ekonomisine katkıda bulunuyor.

Solhan ilçesinde Fırat Kalkınma Ajansı (FKA), İlçe Kaymakamlığı, İlçe Halk Eğitimi Merkezi ve belediyenin desteğiyle, kadınlar üzere giysi-konfeksiyon kursu açıldı. Henüz ilk muhtelif kurslar tümleç kadınlar, buraya gelip bala takımları, elbiseler, pardösü üzere kıyafetler üreterek hem kendilerini geliştiriyor hem de ürünleri satarak ev ekonomisine katkıda bulunuyor.

Solhan El Eğitimi Merkezi Müdürü Hayri Sıra, “Bizim burada yaptığımız işin maharet yönü Halk Eğitim yerine kursun planlanması, idareci öğreticinin ücreti ve denetimini biz yapıyoruz. Gereç üstüne ise FKA’nın desteğini alıyoruz. Bunun birlikte pazar konusunda ilçe havari oluyor. Solhan Belediyesi üstelik bize meydan tahsis etti. Kursumuzda hem maharetli öğreticilerimize kursu öğretiyoruz hem dahi aile ekonomilerine katkıda bulunmalarını sağlıyoruz. Bu konuda kursumuzdan berenarı memnunuz. Ürünlerini üstelik pazarlama konusunda az buçuk henüz bindi alabilirsek kurslarımız elan ongun bire bir durumda devam etmiş tamam” dedi. Kadınların mesleklerini kazanca dönüştürmek istediğini aktaran Yırtıkça Çalıştırıcı Muhabbet Köse, “Benim kursum giyim kursu. Çocuk takımları, elbiseler, pardösü, ferace yani giyime dair birçok üründe vatandaşa iz edindirme gayeli bakım veriyoruz. Buradaki kadınların çoğu öğrendiği mesleği antlaşma içerisinde kazanca atfetmek istiyor. İnternet sitelerinde bire bir bulunak oluşturarak satmaya etkin öğrencilerimiz da var. Muamele konusunda az buçuk gravite yaşıyoruz amma tekrar de bölüt dair bile olsa kâh üretimlerimiz oluyor. Vatandaşların dahi talebi oluyor. Bunun muamele alanını daha etraflı olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 2 yıldır kursiyer olarak müteharrik Selma Adar ise “Kendimize mahsulat çıkartıyoruz. Aileye bindi gayeli ayrımsız şeyler öğrenebilmek, üretebilmek ve kadının gücünü göstermeye çabalıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: