Kadirli’de Hal Esnafı Salçalık Biberi Maliyetine Satmaya Başladı

HISSE SENEDI DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde salçalık biber, maliyetine satılıyor. Kadirli Manavlar ve Pazarcılar Odası Başkanı Bülent Haytaoğlu, “Biber sezonumuz korkulu aynı şekilde başlamış durumda fakat satışlar maliyetine olduğundan vatandaşlarımız şu dakika mukavim temenni göstermiyor” dedi. Çözme çalışanı Ufuk İldokuz ise, “Ulus çokça döküntü. Tığ uzaya gidiyoruz diyorlar, ne uzayı gelin halin halini görün” şeklinde konuştu.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde gurur gücü düşen vatandaşlardan murat görmeyen salçalık biber, göveri ve yemiş halinde maliyetine satılıyor. Milletin döküntü olduğunu tabir eden çözme çalışanı Anlayış İldokuz, “10 liraya mülk ediyor esnaf, Kadirli’de 10 liraya bunu veriyor. Vatandaş geliyor burada 5 lira amacıyla, 10 lira için cangama (ağız dalaşı) ediyor. Çoğu vatandaşın cebinde 10 teklik dünyalık çıkmıyor. Hatun onun gözüne bakıyor, âdem onun gözüne bakıyor alsak mı, almasak mı diye. Ulus çokça bakımsız. Biz uzaya gidiyoruz diyorlar, ne uzayı kadın halin halini görün. Seçkin sene ulus meşgul mahmul yapıyordu ama bu yıl hep kısıtladı. Boğazından bile kısıtladı. Yemeklerin rengi berbat peki, alamıyor çoğu kardeşim alamıyor. Eş vatandaşın halini görün. Bu arkadaşın dükkanında siftah bulunmayan sabahtan beri, akşam ezanı malı getirdi henüz siftah namevcut” dedi.

“BİBERLERİ ALDIĞIMIZ FİYATA VERİYORUZ”

Kadirli Manavlar ve Pazarcılar Odası Başkanı Bülent Haytaoğlu ise şunları söyledi:

“Biber sezonumuz pahal tıpkı şekilde başlamış durumda fakat satışlar maliyetine olduğundan vatandaşlarımız şu an kip dilek göstermiyor. Şu dakika buradaki biber fiyatlarımız tarladan çıktığı şekilde satışa sunduk o yüzden komutan sektörümüz şu an biraz daha geniş, biber fazla. Bu biberin sergen ömrü yaklaşık 2 gündür. Bu iki günden aşkın beklemez, şu dakika fiyatlar çok sunturlu tarladan maliyetine satışımız devam ediyor. Sabık yılın 3-4 gâvur maliyet var biberlerde, yani 2- 2,5 liralık civarındaydı sabık sene, şu dakika 9-10 liralık bandında. O yüzden satışlar vatandaşın çalım gücü azaldığından bodur ama bizde özge maliyetler, girdi maliyetleri faziletkâr olduğundan aldığımız biberleri aldığımız fiyata veriyoruz. Şu zaman 9-9,5, 10-11 TL civarında biber satışa sunuldu.”

Biber almaya gelen tıpkısı vatandaş, “Ayrımlı geliyor geçen senekine, güzeşte seneye göre akıllıca olursa alacağız uygun olmazsa alamayacağız” şeklinde konuştu.Share: