KAHRAMANMARAŞ – Cömertlik Hareketi derneği esnafa “siftah parası” bıraktı

Kahramanmaraş’ta Cömertlik Haftası dolayısıyla Cömertlik Hareketi Derneği esnafların dükkanlarına belirteç ortamında siftah parası bıraktı.

Sabah namazlarını Celil Cami’da kılan toplum örgütü üyeleri çıkışta, cemaate çorba ikramında bulundu. Elan sonradan Tarihi Ilişkin Çarşı’ya geçen dernek üyeleri, dükkanların kapılarına ayıraç süresince siftah paraları bıraktı.

Üyeler, Tarihi Tutkun Çarşıdaki 1889 yılında yapıldığı melhuz kubbe uğrunda ahilik duası yaptı.

Kahramanmaraş Cömertlik Hareketi Derneği Başkanı Paha Birey Şentürk, bin almanak geleneği yaşatmanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Ahiliğin öneminden bahseden Şentürk, şunları kaydetti:

“Siftah er yapıldığında işlerimizin çoğalan, eli nimetli olacağı hissiyatı bizim kültürümüzde ve töremizde olan ayrımsız öz, bizde üyelerimizle alay malay dükkanlar açılmadan esnafımızın siftahını yaptırarak işlerinin iyi olmasını ve cömertlik haftalarını hümayun olmasını diledik. Esnaflarımızın dükkanlarına reaktif zarfında siftahlarını bıraktıktan sonraları duamızı ettik. Tarihi kapalı çarşımız Türkiye’nin sunu büyük 5. çarşılarından. Burada Türkiye’de iki evet üstelik üç yerde bulunan aynı kubbemiz bulunuyor. Önceleri ahiler burada toplanırlar sabah aynı çorbalarını içerler henüz sonradan üstelik dualarını yapıp işlerinin başına geçerlermiş burasının da ahilik ve ahi evran için ayrı aynı önemi var. Bu geleneği de yaşatmayı tiran içten arzuluyoruz.”Share: