Kahramanmaraş spor: Milli pehlivan Senet Akbudak: Olimpiyat madalyasını Kahramanmaraş’a yayımlamak istiyorum

“Bu benim üzere tansık değil. Bunu temas gün sahne ettim”

Şeref Eroğlu: Burhan’dan beklediğimiz 2024 Olimpiyat Oyunları’nda bökelik

Kaan PERVIN/ BELGRAD (Sırbistan), – Acun şampiyonu olan milli pehlivan Hüccet Akbudak, ” Kahramanmaraş’ta bire bir olimpiyat madalyası var, başkanımız bunu getirdi. İkincisini ego getirip, tarihe gelişigüzel tanıklık etmek istiyorum” dedi.

Büyükler Acun Güreş Şampiyonası’nda grekoromen stil 82 kiloda değerli madalyanın sahibi olan Hüccet Akbudak, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Izzetinefis Eroğlu ile birlikte duygularını paylaştı.”9 aylık benzeri proses ama benim üzere etraflı bir süreç” diyen şampiyon güreşçi, “Ben güreşe başladığımda bana kendine şan misal seç dediklerinde, kafamda bunu ararken, başkanımızın hemşerim olduğunu öğrendiğimde, dünya şampiyonu, olimpiyat ikincisi bire bir hemşerimiz olduğunu öğrendiğimde başkanımızı örnek almıştım. Kendime o günden bugüne hedeflerimi koydum. Bunu başarmak amacıyla seçkin devir hayal ettim. Kahramanmaraş’ta ayrımsız olimpiyat madalyası var, başkanımız bunu getirdi. İkincisini ben getirip, tarihe alay malay şahitlik etmek istiyorum inşallah. Hedefler bitmiyor. İnşallah çokça henüz adamakıllı şeyler olacak” diye konuştu. “BU BENİM İÇİN MUCİZE DEĞİL. BUNU HERHANGI BIR DOLAŞMA TAYF ETTİM” “Bu kemerin bana getirdiği husus, bir olağanüstü değil, ben onu kazanç edebiliyorum” diyen milli güreşçi, “Bu benim üzere tansık değil. Bunu gelişigüzel dönme görüntü ettim. Temas dolaşma bundan sonra çalıştım. Avrupa Şampiyonası’nda mutsuz benzeri şekilde 5-0 öndeyken 5-5 kaybettim. O bütün anılarımızı kafama kazıdım. Başkanımızın dahi beni motive etmesiyle burada rakiplerimi birlikte yendim. Acun şampiyonu olmadan güreşi bırakmayacağım diyordum. İnşallah henüz devamı gelecek. Kahramanmaraş’a ikinci olimpiyat madalyasını getireceğim inşallah. Bilcümle şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Aldığım bu zer madalya ve kemeri, bütün alnımın terini onlara armağan ediyorum. Cenabıhak yağmur eylesin” ifadelerini kullandı. EROĞLU: BURHAN’DAN BEKLEDİĞİMİZ 2024 OLİMPİYAT OYUNLARI’NDA ŞAMPİYONLUK Hüccet’ın namına söz verdiğini belirten Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Izzetinefis Eroğlu ise şunları söyledi:

“Hüccet güzeşte dünya ikincisi olmuştu. Ego o ahit görevde değildim. Bu yıl Macaristan’daki Avrupa Şampiyonası’nda talihsiz ayrımsız karşılaşma yaptı. Çokça kızdım ona üçüncü oldu. ‘Söz ver, seni tek affetmemin yolu Dünya Şampiyonası’nda bir numara olacaksın’ dedim. Hisse Senedi bana kortej verenlerden birisiydi. Burhan kabil sporcularla ne büyüklüğünde övünsek, alım duysak bir iki. Türk güreşinin ve Türk milletinin ihtiyacı var. Değme şeyiyle kat sayı ayrımsız sportmen doğrusu. Tığ yıpranmamış şampiyonlar çıkartacağız diyerek yola çıkmıştık. İlk Senet’dan başladık. Hüccet’ın ayrı yer var, benim hemşerim Kahramanmaraşlı. Burhan Kahramanmaraş spor tarihindeki üçüncü acun şampiyonu oldu. Olimpik ayrımsız branşta oldu. Bu haddinden fazla anlamlı ve adamakıllı. Yanılmıyorsam 1999’dan sonraları Kahramanmaraş’ta Harun Doğan’dan sonradan acun şampiyonu olmamıştı. 23 yıl sonradan Senet’a kader oldu. Senet’dan beklediğimiz 2024 Olimpiyat Oyunları’nda bökelik. Bunu algı yeteneği, cesareti ve gücü var. Değme şey çalışmaya sadık. Bu madalya terden ve cesaretten yapılmıştır. Hisse Senedi, İstiklal Marşımızı söyletti. Türkiye Güreş Federasyonu yerine şehitlerimizi atıfta bulunduk. Onlara bergüzar etti. 4 şehidimiz var. Mekanları cennet olsun. Tığ her söylüyoruz, benzeri ölür, bin diriliriz diye niteleyerek. Tığ onun cevabını vermiş olduk. Tanrı, devletimize, milletimiz tefessüh vermesin. Belgit’ın yanında 3 kesim tunç madalyamız vardı. Selçuk Duygusal üstelik burada kızıl madalyayı kaçıran sporcularımızdan. İlk nöbet bizim dönemimizde madalya aldı. Onu antrparantez kutluyorum. Yunus Emre kendine inansaydı bugün dünya şampiyonuydu. O birlikte çokça kaliteli tıpkısı sporcu. O bile üçüncü oldu. Mehabetli Cengiz ilk defa Dünya Şampiyonası’nda takıma girdi, geçmiş acun şampiyonasında güzel bir imtihan verdi ve acun üçüncüsü oldu.”

Share: