Kahramanmaraş’ta yapılacak EXPO 2023’e katılma için Tacikistan ile anlaşma imzalandı

Kahramanmaraş’ta “Natür Dostu Site ve Duyarlılık” asıl temasıyla gerçekleştirilecek EXPO 2023’te sergilenecek acun bahçelerine katılımla ait Tacikistan ile ittifak imzalandı.

Onikişubat Belediyesinde planlı imza törenine, Tacikistan’ın Hatlon Bölge Valisi Hakimzode Kurban, Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi Ashrafjon Gulov, ve Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek katıldı.

Burada mütekellim Mahçiçek, Kahramanmaraş açısından çokça majör bir organize olan EXPO 2023 projesinde Tacikistan’ı dahi görmekten bahtiyarlık duyduklarını söyledi.

Türkiye ile Tacikistan arasında korkulu tıpkısı umu bağı olduğunu aktaran Mahçiçek, “Tacikistan ile ülkemizin ekonomiden tutun dahi kültürel alanlar başta almak üzere temas alanda çokça zer münasebetleri var. Bu ilgiler, Tacikistan’ın EXPO 2023’e katılımlarıyla haddinden fazla henüz müstakbel düzeye çıkacaktır. İnanıyorum kim EXPO 2023 hem Tacikistan ile hem de değişik Türk devletleriyle aramızdaki ilişkileri çokça daha güçlendirecektir.” diyerek konuştu.

Tacikistan Hatlon Toprak Valisi Hakimzode Kurban üstelik Kahramanmaraş’ta olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

İki talih ortada dostça ilişkilerin olduğunu tabir fail Hakimzode Kurban, “EXPO 2023’e biz bile katılacağız ve alay malay aksiyon birliğimizi bitmeme yol açmak üzere temas makule desteği vereceğiz.” dedi.

Programın arkası sıra Mahçiçek, Hakimzode Kurban’a ve Ashrafjon Gulov’a mütenevvi hediyeler takdim etti.

Daha sonradan Tacikistan heyeti, Kahramanmaraş Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı (KMTSO) Atmaca Balcıoğlu ile benzeri araya geldi, ardından kentteki bir dondurma fabrikasını musahabe etti.Share: