Kahramanmaraş’taki kazı bilimsel kazılarda karı iskeleti bulundu

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesindeki Domuztepe Höyüğü’nde ölçülü kazı çalışmalarında 7 bin 600 sene öncesine ilişik olduğu değerlendirilen avrat iskeleti bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda, Hacettepe Üniversitesi Yazın Fakültesi Arkeoloji Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Halil Tekin başkanlığında, 5 üniversitede görevli arkeolog ve veri insanlarından oluşan 15 kişilik ekiple hesaplı kazı çalışmaları devam ediyor.

Geç neolitik dönemde arz açık kurgan yerleşimlerinden biri olarak değerlendirilen Domuztepe’deki mezarda hocker (bacakları karına akıllıca batmış, bir yana yatırılmış) pozisyonunda iskelet bulundu.

İskelet, hafriyat ekibindeki bili insanları vasıtasıyla incelemeye makbuz.

“Böylesi benzeri mezarla karşılaşmamıştık”

Doç. Dr. Uğurlu, AA muhabirine, say yapılan alanın günümüzden 9 bin yıl öncesine tarihlendirilen Taş çağının son evresini sahne fail kurgan yerleşimi olduğunu söyledi.

Bu yılki icraat kapsamında kâin eş iskeletinin çokça dikkat çalımlı olduğunu ve kendilerini haddinden fazla heyecanlandırdığını anlatan Tekin, şunları kaydetti:

“Saptamış olduğumuz bu kuru, erişkin olduğunu hesap pusulası ettiğimiz benzeri bireye ait. Geç neolitik döneme dair tıpkı mezar olması bakımından bizim üzere cesim çünkü tığ 2014 yılından bu yana kazdığımız tek alanda böylesi bir mezarla karşılaşmamıştık. Süssüz ayrımsız yer gömü şeklinde karşınıza çıkıyor. Şu anne kadar elan tıpkısı kazı bilimsel tıpkısı bulgu yanında namevcut. Arkeolojide hocker dediğimiz tarzda gömülmüş. Yan olarak baktığımızda kuzeydoğu-güneybatı istikametinde görülüyor amma gene ölü gömme ile ilişik bizim amacıyla sonuç aşama altın olan bir başka bulgu bile yanı sıra küçükbaş hayvanlara ilişkin kemiklerin olmasıdır. Bu üstelik geberik yemeğinin varlığına işaret etmekte; yani ölümünden bilahare geride kalanların ayrımsız geberik yemeği düzenlediğini ve arta mütezayit kemikleri uyumlu bir şekilde mezarın içerisine bıraktığını gösteriyor kim bu birlikte sonraları özellikle Anadolu ve Yakın Doğu’de stabil haddinden fazla yerde gördüğümüz geleneğin er örneklerinden birisi kendisine karşımıza çıkıyor.”

Uğurlu, kazı bilimsel bulgulardan yola çıkıldığında iskeletin günümüzden 7500-7600 yıl öncesine ait olduğunun değerlendirildiğine meni ederek, “Elbette ki karbon 14 sonuçları elan elimizde değil amma arkeolojik bulgulardan yola çıktığımızda günümüzden 7500-7600 yıl öncesinden kortej ediyoruz. Milattan ilk 5600-5500 yıllarına indirgediğini söyleyebiliriz.” dedi.

Doç. Dr. Tekin, Hacettepe Üniversitesi Insan Bilimi Bölümü laboratuvarında antika DNA testlerinin yapılmasının peşi sıra henüz farklı bilgilere ulaşılabileceğini söyledi.

Üst ayrıca çok ayrımlı ve özelliklere ehil yerleşimlerden oluşan höyükte gerçekte bölge için tipik denilecek bire bir iskan planlaması ve anlayışının söz konusu olduğunu ifade fail Tekin, ortaya çıkarılan mimari yapıların bahis konusu coğrafyada atom çekirdeği karı yapısının koskocaman olduğunu gösterdiğini dile getirdi.

Tekin, Domuztepe’deki kazıların hemen Türkiye üzere değil, Yakın Şark arkeolojisi amacıyla bile oylumlu vukuf kaynağı olacağını kaydetti.

Share: