Kalın Kafalı dönüşümden sağlanan gelirle öğrencilerin eğitimine destek oluyorlar

Şırnak’ta geri dönüşüm üzere ocak ve gelişim yerlerinden toplanan tezkere, kağıt ve kartonlardan elde edilen gelirle karye okullarındaki çocuklara kırtasiye ve çanta yardımı yapılıyor.

“Kitaplar Çöp Değildir” kampanyası kapsamında Şırnak Tüvana Liderler Derneği üyelerince eş ve hisse senedi yerlerinden toplanan bozuk betik, kağıt ve kartondan elde edilen gelirle kırsaldaki öğrencilerin gâh ihtiyaçları gideriliyor.

Genç Liderler Derneği Başkanı Baylan Altürk, AA muhabirine, yaz tatilinde bozuk kitap, defter ve kartonların bilinçsizce çöpe atılmayıp dümbelek dönüşüme kazandırılması, öğrencilere korumak için kampanya başlattıklarını söyledi.

Bu konuda vatandaşları de bilinçlendirmeye çalıştıklarını söyleyen Altürk, “Yaz tatilinde vurdumduymaz dönüşümden elde ettiğimiz gelirle 500 öğrenciye kırtasiye yardımı hazırladık ve şu an köy okullarına dağıtıyoruz. Hedefimiz bu yıl 1500 öğrenciye kırtasiye yardımı yapmak.” dedi.

Kırtasiye desteğinin verildiği merkeze merbut Özveren Köyü İlkokulunda öğretmen Abdülkerim Dervişoğlu birlikte bu projelerin kırsalda okuyan öğrencilere bindi verilmesi açısından yetişkin olduğunu dile getirdi.

Dervişoğlu, “Köy çocuklarının çanta, defter, cins, silgi gibi miftah ve gereçlerle buluşturulması haddinden fazla koskocaman. Bu format projeler hem onları hem da bizi sevindiriyor.” diyerek konuştu.

Öğrenciler dahi kâh eğitim malzemesi ihtiyaçlarının bu şekilde karşılanmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Share: