Kanserle mücadelesi hastalarına onma dağıtmasına bariyer olamadı

Bir yandan kanserle mücadele eden Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pelin Avcu tıpkısı yandan da hastalarına iflah dağıtmayı sürdürüyor.

Bire Bir bala annesi Dr. Avcu’ya tahminî 4 yıl evvel hatır ağrısı şikayeti üzerine yapılan tetkiklerde sütun kanseri teşhisi konuldu.

Avcu, 6 ay süresince gördüğü kimyasal tedavi sonucu iyileşti. Geçen sene kasımda hastalığın nüksetmesinden periferi yapılan ameliyatla Avcu’nun böbreğinin ve pankreasının tıpkı kısmı alındı.

Yaklaşık 8 aydır 2 haftada tıpkı kimyasal tedavi tedavisi gören Avcu, 5 yaşındaki oğlu ve meslektaşlarının verdiği güçle bir yandan hayata tutunmaya çalışırken benzeri yandan dahi hastalara bakım veriyor.

“Anneliğin vermiş olduğu tıpkısı güçle oğlumla hayatıma devam ediyorum”

Akpelin Avcu, AA muhabirine, sevdiklerinin desteğiyle kansere menfi bakmadığını belirterek gripmiş kabilinden hastalığı atlatmaya çalıştığını söyledi.

Vücudunda yayılan hastalığı dolayısıyla geçirdiği kısık ameliyatla böbrek ve pankreasının bire bir kısmının alındığını anlatan Avcu kemoterapi tedavisinin da ağırbaşlı geçtiğini aktardı.

Avcu, “Bu terapiye halen devam ediyorum. Değişik kombinasyonlarda ilaçlar alıyorum. Buna vabeste ten döküntüleri, mide bulantısı, fiil, halsizlik, bezginlik ve saç dökülmesi oluyor. Kimi Zaman gücüm kalmıyor. On Paralık kimseyle konuşmak istemediğim anlar oluyor. Ama gene bile anneliğin vermiş olduğu aynı güçle oğlumla hayatıma devam ediyorum.” ifadesini kullandı.

Ağır geçirdiği kemoterapi sürecinde dinlendiğini anlatan Avcu, arkası sıra görevinin başına döndüğünü ve hastalarına destek olduğunu dile getirdi.

Hastalığın işine bariyer olmadığını tamlayan Avcu şöyle konuştu:

“Alışılagelen hayatıma bitmeme ettiğim üzere çalışmayı de hiçbir zaman hayatımdan çıkarmayı düşünmedim. Çünkü yemeden içmeden hastalığa odaklanırsam oğlumla birlikte ilgilenemezdim. Hep depresif benzeri durum yaşardım. Ama himmet hayatım, ailemin desteği, oğlumla sıra geçirmem, sevdiklerimin desteğiyle da ayakta durdum ve görevime devam ettim. Bu süreçte üvey anne görevim tek antlaşma aksamadı.”

“Bittabi bedenin kanseri varsa esasen ruhun dahi kanseri var”

İşini isteyerek yaptığını ve hastalarına elinden geldiğince apotr olduğunu söyleyen Avcu şöyle bitmeme etti:

“Şüphesiz bedenin kanseri varsa aslında ruhun üstelik kanseri var. Ruhun üstelik iyileştirilmesi gerekiyor. Çünkü gövde ve ruh bire bir bütündür. Biri bozulursa ötekisi da bozulur. O bedenin iyileştirilmesi, topluma kazandırılması, bozuk toplumsal hayatını devam ettirmesi gerekiyor. İşimi istekle yaptığım için hastalara muavenet etmek beni mutlu ediyor. Beni birlikte iyileştiriyor. Bana bile bereketli geliyor. Bu nedenle işime bitmeme ediyorum.”

Görevinin başında olduğunu, sonuna büyüklüğünde bile çalışacağını aktaran Avcu, “Canlı benzeri imal olduğunu düşünüyorum. Dallı Güllü tıpkı anneyim, kadınım ve hekimim. İnsanlara muavenet etmek benim idealim. Böylelikle ben birlikte daha macerasız iyileşebilirim.” dedi.

Hiçbir ahit vazgeçmediğini vurgulayan Avcu şöyle devam etti:

“Çünkü mezhep vazgeçerse cisim elan çabuk vazgeçiyor. Onun üzere zihinsel kendisine bire bir olumsuzu ve ölümü düşünmedim. Endişelerim var amma bu endişelerinin istinkâf etmek değil. Bu hastalığa karşı lacerem hazırlık alacağım yönünde. Oğlum ne olacak, ben ne olacağım kabilinden endişelere on paralık kapılmadım. Çünkü zihnimi o kadar domuzuna şeylerle doldurdum kim sevdiklerimle verimli verimli mesafelik geçirdim. İşime bitmeme ettim. Bibi üstelik hareketli kendisine çalışıyorum. Hastalara şifa vermeye çalışıyorum ve bunu severek yapıyorum.”

“Takdire ölçü ayrımsız akıntı”

Diyarbakır Gazi Yaşargil Yetişek ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Muhammet Asena birlikte Avcu’nun amansız hastalık hastalığıyla mücadele ettiğini, bire bir zamanda bile görevini balaban bir aşkla sürdürdüğünü söyledi.

Asena, “Bu dahi takdire fehamet tıpkı debi. Canı yürekten hocamızı kutlama ediyorum. Şifahane yönetimi ve psikiyatri ekibi olarak kendisine onurluk sunma ettik. Gayretleri ve emekleri amacıyla çokça teşekkür ediyoruz.” dedi.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Diyaddin Güleken ise arkadaşları beyninde çok sevilen Avcu ile 4 yıldır çalıştığını belirtti.

Avcu’nun alçak benzeri rahatsızlığına karşın fedakarca çalıştığını dile getiren Güleken, “Kemoterapi almasına karşın yardımımıza koştu. Hastalarına imge olmak için bibi birlikte görevine bitmeme ediyor. Kendisinden haddinden fazla memnunuz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: