Kapadokya’da tartışmalı kez üzerindeki abdesthane yıkıldı

TÜRKİYE’nin eke turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde, Göreme Kemiksiz Hava Müzesi ile Tokalı Kilise’nin önünden geçen yola alternatif namına yapılan ve ağız dalaşı konusu olan kez çalışmaları devam ediyor.  Yeni defa güzergahında mevcut ve tarihi değeri olmadığı tespit edilen abdesthane hareket makineleri ile yıkılırken, sosyal medyadan yapılan paylaşımlarda peribacalarının yıkıldığı iddia edildi. Yetkililer, peribacalarına seçkin engel verilmediğini belirtti.

UNESCO’nun tavsiye mektubu kararları sonrası Nevşehir Firez ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünce 2011 ile 2019 yılları arasında 2 ayrı değişmeyen alındı. Bu doğrultuda 1985’te Dünya Kültür ve Tabii Bırakıt Listesi’ne alınan Göreme Boş Çekicilik Müzesi ile Tokalı Kilise’nin önünden güzeşte yolun bölgeye beis verdiği ve kiliselerdeki fresklerin dökülmesine hastalık olduğu için kapatılmasına değişmeyen verildi. Ancak tarihi bölgeden güzeşte kere, Göreme ile Ortahisar beldesini birbirine bağlayan yegâne güzergah olduğu amacıyla kapatılamadı.

2019’da bölgenin korunması, tanıtılması, güzelleştirilmesi ve uğrun yapıların yıkılması için kurulan Hars ve Turizm Bakanlığı Kapadokya Kayran Başkanlığı, 2 tarihi yapının korunması amacıyla mütenavip öğün arayışına geçti. Bu kapsamda Göreme ile Ortahisar’ı birbirine bağlayan kadastral benzeri kez olduğu tayin edildi. Bu yolun almaşık misil yerine kullanılmasına karar verildi. 5 ile 7 metre genişliğindeki yolu 10 metreye fark etmek için dahi İl Özel İdaresi’nce projelendirme yapıldı. Proje, sabık yıl ekimde Kapadokya Alan Komisyonunca onaylandı. Yıpranmamış yolun mesafesi 2,2 kilometre yerine belirlendi.Bölgedeki devletleştirme çalışmalarının peşi sıra İl Özel İdaresince el yapımına başlandı. Hafi Kilise’ye 32 metre, peribacalarına ise 20 metre mesafedeki alternatif yolun çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda kullanılmamış misil güzergahında mevcut ve tarihi değeri olmadığı tayin edilen abdesthane, hareket makineleri ile yıkıldı. Tuvaletin yıkılması sosyal medyada tartışmalara hastalık oldu. Toplumsal medyadan yapılan paylaşımlarda peribacalarının yıkıldığı sav edildi. Yetkililer, peribacalarına herhangi bir uymazlık verilmediği, nöbet çalışmasının gücük sürede tamamlanacağı tabir edildi.

Share: