Kar kalınlığı 1 buçuk metreyi bulan Camili yolu ulaşıma açıldı

Kar kalınlığı 1 buçuk metreyi bulan Camili yolu ulaşıma açıldı

ARTVİN – Artvin’in Macahel bölgesinde enerjik olan kar yağışı sonrası kar kalınlığı 1,5 metreyi bulurken, ekipler aracılığıyla bölgenin yolu bir haftalık ağır emek sonrasında baştan ulaşıma açıldı.

Artvin’de Borçka ilçesi Gürcistan sınırında mevcut UNESCO’nun koruması altındaki Türkiye’nin evvel ve biricik biyosfer çekince alanı olan bin 900 rakımlı Camili (Macahel), bölgesinde kar kalınlığı 1,5 metreyi buldu. Doğal buğulanmış ormanları, endemik bitkileri, tarihi camileri, saf Kafkas arısı ve kendine özgü kültürünün beraberinde el değmemiş yaylalarıyla 6 köyün bulunduğu ve 2 bin insanın yaşadığı bölgede şita şartları güç geçiyor.

Yoğun kar ve tipi zımnında bir zaman 6 kamer küşade, 6 ay sınırlanmış artan yolun sonsuz celi olması üzere, Karayolları, 42 kilometrelik defa ağını özelleştirdi. Bölgeyi iyi alim Osman ve Mikail Alemdar kardeşler ait karı şirketi, yolun zahir olması için yoğun çaba harcıyor. Karayolları ekiplerinin da desteğiyle kar yağışının sonrası başlatılan iş sonucunda Camili bölgesinin yolu ulaşıma açıldı.

Share: