Karacadağ Kalkınma Ajansı 2024-2028 TRC2 Bölgesi Bölge Planı Çalıştayı Şanlıurfa düzenlendi

Şanlıurfa’da, Karacadağ Kalkınma Ajansı 2024-2028 TRC2 Bölgesi Bölge Planı Çalıştayı düzenlendi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, kentte benzeri otelde gerçekleştirilen çalıştayda yaptığı konuşmada, Şanlıurfa ve Diyarbakır’ı havi kalkınma planıyla hem yöredeki hem de ulusaldaki muhtelif unsurların koordineli ve koordine yürütüleceğine inandığını söyledi.

Bölgenin ve şehrin gelişimi amacıyla gelişigüzel soy çalışmaya destek verdiklerini belirten Ayhan, şöyle konuştu:

“Bölgelerdeki yatırımlarda kamunun elan fazla finans ve zir çatı desteği sunması gerekiyor. Bölgede tarım sanayisini geliştirecek icraat üzere bilgelik aktarımı yapmamız gerekiyor. Çiftçiyi bilgiyle toprağı da suyla buluşturmak gerekiyor. İkisi ayrımsız araya geldiği ahit tahavvül dayanılmaz peki. Bizler elimizden gelenin fazlasını yapacak şekilde çalışıyoruz. Bizler terleyen, terleten, koşan, koşturan olacağız inşallah. Takım ruhunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.”

Karacadağ Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Hasan Maral bile, “Gelişen ekonomisi, mütezayit hayat kalitesi ve istihdam olanaklarıyla kadim Mezopotamya’nın yükselen yıldızı Diyarbakır-Şanlıurfa bölgesi. Biz zaman bağırsak anket çalışmalarıyla elde ettiğimiz Şanlıurfa’nın ve Diyarbakır’ın vizyonunu tartışacağız. Heybetli sağgörü önerileri var. İki ilimizin kalkınmasını tetikleyecek benzeri çokça temel ve düzentileme var. Bu çalıştayda toprak kalkınmasına yönelik balaban konularda hikmet alışverişi olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Çalıştay, “Üretim ve Dış Ticaret”, “Turizm ve Kültürel Miras”, “Sosyal Kalkınma” ile “Ekincilik ve Kırsal Kalkınma” oturumlarıyla sürüyor.

Share: