Karadeniz’de sivri bereketi: 3 tanesi 100 TL

Kalabalık’nun Fatsa ilçesinde balıkçılar yüzlerce kasa palamutla limana dönerken, fazlalaşan av hem balıkçıların hem da tüketicilerin yüzünü güldürdü.

Karadeniz’da yıpranmamış av sezonunun 1 Eylül’de başlamasıyla “Müstemirren Bismillah” diye denize açılan balıkçıların yüzünü palamut güldürdü. İstanbul başta koyulmak amacıyla balıkçıların eskimemiş adresi Kalaba ve Samsun açıkları olurken, tutulan palamutlar kasalanarak kamyonla Türkiye’nin türlü illerine gönderiliyor.

Son yılların arz artımlı avlarını gerçekleştirdiklerini söyleyen balıkçılar, temmuz aylarında palamudun büyüğü olan torik balığının Karadeniz Bölgesi’ne girerek doğumunu gerçekleştirdiklerini soylediler. Denizin ısısı ve hareketi ile bu yıl mayanın tuttuğunu anlatım fail balıkçılar balık tutmak amacıyla temas zaman denize çıktıklarını soylediler.

Sezondan kıvançlı olduklarını ve 3 skor pelit balığını 100 TL’ye sattıklarını anlatım fail Fatsalı balıkçı Zihniyet Aygün, “Denizde eli nimetli bereket yaşanıyor. Balık haddinden fazla çıkınca ister istemez fiyatlara yansıyor. Bizler bile kampanya yaparak 3 adet palamutu 100 TL’den satıyoruz. Vatandaşlar kampanyamıza nazik rabıta gösteriyor” dedi.

Tezgahında sunma çok pelit balığına istem olduğunu söyleyen balıkçı Yusuf Aktaş ise, “Pelit balığına rica var ve fiyatları da hasis çokça akla yatkın. Bu sene palamudun bol olması fiyatların bu şekilde makul olmasını sağladı. Vatandaşlar birlikte çokça kıvançlı” dedi.

Vatandaşlar ise fiyatlardan mutlu olduklarını ifade ettiler. – CIVIL CIVIL

Share: